Jedného dňa, ako každé ráno, kontroloval James Marshall vodný náhon píly, ktorú vybudoval na majetku Johna Suttlera na rieke American River. Na dne vodného žľabu upútal jeho pohľad neočakávaný lesk. „Chlapci, myslím, že som objavil zlato!“ Keď večer dobehol k majiteľovi pozemkov, bol taký rozrušený, že ho znepokojený pán Suttler privítal s puškou v ruke. Hneď ju však odložil, keď Marshall vyložil veľký zlatý valún. Zlato! Test ukázal 22 karátov.

John Suttler bol pánom pozemkov o rozlohe 25 000 hektárov a mal 1000 zamestnancov. A teraz zlatá baňa… Najprv sa snažil správu zatajiť a rýchlo prikúpiť ďalšie pozemky. Jeho ľudia však nedokázali držať jazyk za zubami, a tak zanedlho sa celá oblasť začala hemžiť zlatokopmi a dobrodruhmi zo všetkých kútov sveta.

Prví zlatokopi nevydržali na jednom mieste. Neustále sa pachtili za novými a novými žilami zlata. A pribúdalo ich stále viac a viac. Tento náhly príliv zlatokopov nepriniesol Johnovi Sutterovi šťastie.

Ako sám povedal, tým sa začalo jeho nešťastie. Mestá sa vyľudnili, no jeho pozemky boli preľudnené. Jeho mlyny sa zastavili. Ukradli mu všetko, čo sa len dalo. Pastieri opustili stáda, záhradníci plantáže a robotníci svoju prácu. Obilie hnilo, dobytok zomieral, pretože jeho Indiáni a sluhovia odišli hľadať zlato. Odišiel s nimi, aj keď mu to bolo veľmi trápne. Čo iné mu zostávalo?

Zo začiatku sa mu celkom darilo. Po čase sa však k nemu nasilu pridali ďalší, ktorí naučili jeho Indiánov piť, a to do tej miery, že tri štvrtiny dňa neboli schopní vôbec pracovať, len pili a prehrávali zvyšok svojich prostriedkov či nahromadené zlato. Už sa na to nemohol pozerať. Prepustil všetkých robotníkov, zrušil všetky zmluvy a vyrovnal všetky účty. Bol úplne zničený.

Keby bol mohol ako farmár uskutočniť všetky svoje plány, zakrátko by sa bol stal najbohatším mužom na svete. Objavenie zlata ho však úplne zničilo…

Bol to jeho tesár, pán Marshall, kto vyniesol zlato na denné svetlo. A jediný objavený valún zlata spôsobil, že ho všetci sluhovia, ktorým dobre platil, opustili. Chceli viac, preto ho okradli a olúpili. V tých rokoch sa život stal peklom. Ľudia sa zabíjali, okrádali a vraždili. Všetci sa stali lúpežníkmi. Mnohí sa pomiatli alebo skončili samovraždou. A to všetko pre zlato, ktoré sa premenilo na alkohol…

Premýšľaj, aká veľká pravda je skrytá v biblickom výroku:

1 Tim 6,10: „Lebo koreňom všetkého zlého je milovať peniaze, po čom niektorí zatúžili, a tak zablúdili od viery a naplnili sami seba mnohými bolesťami.“


Zdieľať: