Jeden dolár a niekoľko centov. To bolo všetko, čo doma mali. Blížili sa Vianoce. Aký dar môžem za toľko peňazí kúpiť mužovi? Sadla si na pohovku a plakala. Zrazu jej prišla na um myšlienka: Máme doma dve cenné veci – zlaté hodinky a moje krásne vlasy. Predám vlasy a za získané peniaze kúpim mužovi dar.

Našla obchod, kde kupovali vlasy. Dostala za ne 20 dolárov. Kúpila za ne mužovi darček – zlatú retiazku na hodinky. Konečne ich bude môcť nosiť. Doteraz boli vždy schované.

Keď sa muž vrátil poobede domov a uvidel ženu bez vlasov, zbledol. Žena sa mu vrhla okolo krku a povedala: „Veď narastú – a aj tak sú pekné.“

Nesprávne si však vysvetlila dôvod, prečo tak zbledol. Nezbledol kvôli jej vlasom, ale kvôli daru, ktorý jej kúpil. Boli to všelijaké drobnosti na úpravu vlasov, o ktorých snívala. Teraz jej ich kúpil, ale ona ich už nepotrebovala. Znova upokojovala muža: „Veď narastú.“

Potom mu povedala, že za predané vlasy kúpila zlatú retiazku na jeho hodinky. Ale on ich už nemal, lebo ich dal do záložne, aby jej mohol kúpiť darček.

Nakoniec sa objali a muž povedal: „Nevadí. Darčeky si na nejaký čas schováme. Aj tak ťa mám rád.“


Zdieľať: