Predstavte si, aké by to bolo, keby sa vám nikdy nič nesnívalo, keby ste vôbec nemohli zaspať, len by ste vyčerpane ležali v posteli a zúfalo hľadeli do tmy. Bolo by to strašné.

Nedávno vedci objavili jednu veľmi zriedkavú poruchu spánku. Nazýva sa fatálna familiárna insomnia či smrteľná rodinná nespavosť.

Ignazio Roiter pracuje ako dedinský lekár. Jeho žena Elisabetta pochádza z významnej talianskej rodiny, ktorej korene siahajú až do 17. storočia. Pred nejakým časom vyhľadala Roitera Elisabettina teta, štyridsiatnička, u ktorej sa objavili veľmi zvláštne príznaky. Trpela zvláštnou nespavosťou, na ktorú nezaberali žiadne lieky na spanie. Po niekoľkých mesiacoch prestala chodiť, neskôr hovoriť a do roka zomrela.

Potom sa nespavosť objavila u ďalšej tety. Príznaky boli úplne rovnaké. Aj ona do roka zomrela. Doktor Roiter v snahe zistiť, o akú chorobu vlastne ide, začal pátrať v záznamoch o narodeniach a úmrtiach, uložených v miestnom kostole. Ako postupne prechádzal záznamy jedného ELisabettinho predka za druhým, čoskoro natrafil na zvláštne údaje. Jeho pátranie ho zaviedlo až do San Servolo, na ostrov v Benátkach, kde sa nachádza prvá psychiatrická liečebňa v Európe. Zo zožltnutých záznamov sa dozvedel, že Elisabettini predkovia umierajú na nespavosť už stovky rokov.

Potom prišiel za doktorom Roiterom aj strýko Silvano. Vyzeral vyčerpane a trpel úzkosťou a depresiou. Záhadná nespavosť postihla aj jeho. V snahe vyliečiť sa Silvano súhlasil, že sa nechá pozorovať odborníkmi na nespavosť. Aj on však tejto chorobe nakoniec podľahol; zomrel na vyčerpanie, keď mal päťdesiatdva rokov. Po smrti sa ukázalo, že jeho mozog je plný malých dierok, zapríčinených nebezpečnou poruchou metabolizmu bielkovín. Teraz sa vedci snažia na túto strašnú dedičnú poruchu nájsť liek.

Spánok je dar milosti, ktorý vložil do nášho systému múdry a láskyplný Otec. Ak s ním nemáme problémy, považujeme ho za samozrejmosť. Keď však začneme trpieť nespavosťou, zistíme, aký je to nádherný dar. Veď čo môže byť horšie ako cítiť sa unavený a nemôcť spať?

Tie najlepšie veci sú v živote zadarmo – vrátane spánku.


Zdieľať: