Ak je maratón považovaný za disciplínu šialencov, čo potom povedať o ľuďoch, ktorí bežia päť maratónov po sebe. Ide o takzvaný ultramaratón, pri ktorom sa bežci nezastavia celých dvadsať hodín.

Najťažším v tejto kategórii je takzvaný Badwaterský ultramaratón. Trasa dlhá 216 kilometrov sa vinie Údolím smrti, časťou Mohavskej púšte, ktorá je považovaná za najteplejšie miesto na zemi. Teploty v údolí stúpajú až na strašných 60°C. Kvôli tomu tam býva veľmi rozpálený asfalt, po ktorom sa takmer nedá bežať. Pretekári sa musia držať bielej čiary, aby sa im neroztiekli bežecké topánky. Štart tohto maratónu leží 2500 metrov pod hladinou mora a cieľ sa nachádza v polovici Mount Whitney, najvyššieho vrcholu štyridsiatich ôsmich krajín Spojených štátov.

Nedávno sa na tieto preteky prihlásilo sedemdesiatdva bežcov z jedenástich krajín. Medzi pretekármi bolo aj sedem žien. Jednou z nich bola Pam Reedová, štyridsaťšesťročná matka troch detí, ktorá vyhrala predchádzajúce dva ročníky týchto pretekov. Reedová meria stošesťdesiatdva centimetrov a váži päťdesiat kilogramov. Trénuje veľmi neobvyklým spôsobom. Bez trénera či dietológa behá až päťkrát denne tak ďaleko, kam len dokáže dobehnúť.

Ďalším pretekárom bol štyridsaťročný Dean Karnazes, ktorý každý všedný deň zabehne štyridsaťosem kilometrov a cez víkendy stošesťdesiat. Tento muž bol schopný za osemdesiatjeden hodín zabehnúť 560 km, čo sa pravdepodobne ešte nikomu inému nepodarilo. Tri noci vôbec nespal. Karnazes a ďalší milovníci extrémnych športov sa stále snažia vyžmýkať zo svojich tiel maximálny výkon. Nepretekajú kvôli odmene (víťaz Badwaterského maratónu dostane len okrasnú pracku), ale pre pocit, že prekonali sami seba.

O čo viac by sme sa mali snažiť my, nasledovníci Ježiša Krista, aby sme sa stali duchovnými atlétmi, ktorí sú schopní so cťou sa zúčastniť na pretekoch života, vytrvalo slúžiť svojmu Pánovi, oslavovať ho svojimi skutkami a urobiť tento svet príjemnejším miestom na život.

Je pred nami nový deň. Netušíme, čo sa nám prihodí, ale jedno vieme : Ježiš nám vyšliapal cestu. Mal nohy samý pľuzgier, po čele mu stekali pramienky potu a krvi. V jeho sile môžeme zvíťaziť.


Zdieľať: