Chuck Feeney sa narodil v New Jersey. Ako dieťa odhŕňal sneh a predával vianočné pohľadnice, aby si zarobil peniaze na štúdium. Bol prvým členom v rodine, ktorý študoval na univerzite.

Po rokoch sa spojil s bývalým spolužiakom Robertom Millerom a v USA otvorili reťazec letiskových duty free obchodov (Duty Free Shoppers), ktoré poznáme dodnes po celom svete.

Od začiatku svojej hviezdnej kariéry žil pozoruhodne skromným životom. Nevlastnil auto ani dom a vo svojom šatníku mal len jeden pár topánok. Lietal iba v ekonomickej triede, aj keď jeho rodina a kolegovia cestovali v tom istom lietadle v biznis triede. Christopher Oechsli, ktorý pracuje pre miliardára viac ako 30 rokov, povedal, že jeho šéf sa kedysi snažil žiť v luxuse, ale nevyhovovalo mu to. „Mal luxusné domy a luxusné veci. Skúsil to a nebolo to pre neho,“ vysvetlil Oechsli. „Nevlastní nehnuteľnosť, nevlastní auto. Príbehy o jeho šetrnosti sú pravdivé. Má hodinky Casio za desať dolárov a svoje papiere nosí v igelitovej taške. To je on,“ nabonzoval na svojho šéfa.

Chuck Feeney sa riadil heslom obchodníka Andrewa Carnegieho, ktorý hovoril, že ak človek zomrie bohatý, zomrie zneuctený. Chuck tieto slová pretavil do praxe a sľúbil si, že až raz zomrie, bude na úplnej mizine.


Zdieľať: