Za týmto názvom sa skrýva skupina vtákov, ktoré poznáme ako sokoly.

Sokol je vďaka zvláštnemu tvaru krídel veľmi rýchly a obratný. Ako jeden z mála dravcov dokáže v letku uloviť aj drobné vtáky, ktoré sú veľmi rýchle.

V stredoveku sa tieto vtáky vďaka svojej šikovnosti tešili veľkej úcte a obľube medzi šľachtou. Rozvinulo sa sokoliarstvo. Hradní páni a zemani mali svojich sokoliarov, ktorí chovali a cvičili tieto vzácne vtáky. Tak sa aj u nás rozšíril lov pomocou skrotených sokolov.

Sokol je chránený. Niekoľko druhov je veľmi vzácnych. Napríklad sokol škvrnitý už žije len na ostrove Maurícius, kde sa vyskytuje posledných 10 kusov.

Samičky niektorých druhov sokolov sú dvakrát väčšie ako samce. Keď samčeky lákajú svoju družku, robia vo vzduchu obraty, kotrmelce a piruety. Samček s ulovenou korisťou lieta do kruhu nad samičkou. Potom jej ulovenú korisť pustí. Samička sa v letku obráti dolu chrbtom a tak hodenú korisť chytá. Je to ohromné akrobatické divadlo.

Keď pocestuješ s rodičmi autom, všímaj si, koľko dravcov sedí na konároch vedľa ciest. Medzi nimi sú aj sokoly. Bystrým zrakom pozorne sledujú svoje územie a sú stále v strehu.


Zdieľať: