Maria Samo je HIV pozitívna a pritom chváli Boha. Narodila sa do rodiny, ktorá patrila k Cirkvi adventistov siedmeho dňa v dedine Nicaudala v Mozambiku. Keď mala sedem rokov, bola pokrstená. V jej dedine nebola žiadna škola, preto sa presťahovala do mesta Quilimane, ktoré je vzdialené 30 minút jazdy autom na juh. Tu mohla pokračovať v procese vzdelávania. Spoznala tam nových priateľov, ktorí ju zoznámili s alkoholom a tabakom.

Kým sa nevydala, Mariini rodičia nevedeli, že pije a fajčí. Keď raz nečakane prišiel k nej domov otec, našiel ju fajčiť. Nepovedal síce ani slovo, ale Maria cítila silný pocit viny. Rozhodla sa, že prestane fajčiť aj piť alkohol.

Vzdať sa cigariet bolo pre ňu pomerne jednoduché, oveľa horšie to bolo s alkoholom. Modlila sa, aby jej Boh pomohol. Boh na jej modlitbu odpovedal veľmi nezvyčajným spôsobom. Maria začala trpieť veľmi ťažkými záchvatmi paniky.

Jej manžel sa bál, že zomrie, preto ju vzal do južnej Afriky do nemocnice. Lekár, ktorý ju vyšetroval, ich varoval, že ak Maria neprestane piť, do troch mesiacov zomrie. Mária sa rozhodla, že keď skončí 45-dňový rehabilitačný program, vráti sa do Mozambiku a znovu odovzdá svoj život do Ježišových rúk.

Potom zomrel jej manžel. O šesť rokov neskôr sa dozvedela šokujúcu správu, že manžel bol HIV pozitívny a túto infekciu preniesol aj na ňu.

„Odvtedy,“ povedala Maria s úsmevom, „stále chválim Boha.“ Dôvodom je fakt, že sa cíti zdravšia ako kedykoľvek predtým.

„Môj zdravotný stav je lepší ako predtým, než som dostala HIV,“ dodala.

Dnes má Maria Samo už štyri vnúčatá a pracuje ako obchodníčka. Nakupuje zlato a drahokamy v rôznych dedinách a predáva ich v treťom najväčšom meste Mozambiku – Nampule. Jej odvaha a nadšenie povzbudzuje všetkých, ktorí sú tiež HIV pozitívni.

„Mnohí strácajú nádej, keď sa dozvedia, že sú infikovaní,“ povedala Maria. „Nemajú nikoho, s kým by sa mohli porozprávať a tak umierajú sami. Komu môžem, hovorím o svojej kresťanskej nádeji, o tom že Kristus sa skoro vráti,“ povedala.


Zdieľať: