Sedím za stolom. Cigaretový dym stúpa hore. Svetlá sa mihajú. Víťazi vykrikujú. Alkohol tečie plným prúdom. Mince štrngajú… Cítim, ako mi v tejto napätej atmosfére stúpa adrenalín. Nejaká žena v červenom zamate ovešaná perlami spieva akúsi pieseň… Srdce mi bije o preteky s tempom jej piesne. Akási blondínka v naškrobenej bielej blúzke zabáva hostí pri stoloch. Prišla aj za mnou… Šéf spoza pultu zamračene pozoruje jeden stôl za druhým. Policajt si ma nedôverčivo prezerá, keď sedím za stolom a čítam noviny.

Hotel a kasíno. To je miesto, ktoré ma veľmi láka, keď som na cestách. Večera ma stála niečo vyše stovky. V cene nocľahu je zahrnutý bazén a občerstvenie, ktoré ma čaká na izbe. Tento hotel je pre obyčajného človeka ako stvorený – až na jednu vec – halu.

Ak sa chcem dostať do svojej izby, na recepciu, do reštaurácie, do bazénu alebo kdekoľvek, musím prejsť cez túto halu. Je to džungľa rýchlo blikajúcich reflektorov, zrkadlových gulí, ľudských tiel mihotajúcich sa vo víre tanca a hudby prehlušujúcej vravu hostí a všelijakých dílerov. Toto pokušenie tak veľmi priťahuje. Má dlhé chápadlá. Alkohol, ženy, drogy, hazardné hry… Jedného chytí to, druhého iné a niekoho všetko naraz. Ach, Bože, čo mám robiť, aby ma to nevtiahlo do svojho víru?

Zdá sa, že ľudské pokolenie je na tomto mieste blikajúcich farebných svetiel doslova obalamutené kniežaťom tmy. Nikto tu nespomína manželstvá, ktoré sa rozpadli kvôli tejto závislosti. Nikto nehovorí o deťoch, ktoré sa večer doma pýtajú, kde je ocko tak dlho. Som tu asi jediný, kto rozmýšľa o tom, koľko sirôt by sa najedlo za peniaze, ktoré tu ľudia utratia v hazardných hrách za jediný večer.

Ach, Bože, kam speje tento svet?

Keď sedíte v takomto prostredí, uvedomujete si, v akej tme ľudia žijú. Tento „svet“ preniká všade. Do škôl, na pracoviská, do našich domovov, aj do cirkvi. Toto šialenstvo sa vzmáha stále viac a viac.

Ach, Bože, ako zvíťaziť, keď svet je taký lákavý? Keď o tom rozmýšľam, v mysli mi znejú slová: „Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby ho spasil.“ (Ján 3,17)


Zdieľať: