Hedwig Eva Maria Kieslerová bola považovaná za jednu z najkrajších herečiek.

Narodila sa v roku 1914 do zámožnej židovskej rodiny. Po rodičoch zdedila úžasnú pamäť a lásku k umeniu. Filmovať začala už v šestnástich rokoch. Keď mala 19, vydala sa za zbrojárskeho magnáta Friedricha Mandla. Jeho zámok sa pre ňu stal zlatou klietkou. Mala slúžky, nádherné šaty, šperky, ale nemohla mať svoj život a svoj názor. Keď už luxusné väzenie nemohla zniesť, nasypala slúžke do kávy prášky na spanie a v jej šatách aj s drahými šperkami utiekla. Pretože v Európe už platili protižidovské zákony, odišla za oceán. Zmenila si priezvisko a pod menom Hedy Lamarr šla vo filmoch z roly do roly… Najväčší úspech zaznamenala vo filme Samson a Dalila (1949). Hedy označili v roli zvodkyne za najkrajšiu ženu filmového plátna. Podľa jej tváre bola nakreslená Snehulienka v animovanom filme Snehulienka a sedem trpaslíkov.

Hedy bola šesťkrát vydatá, ale šťastie v láske nikdy nenašla. Po poslednom rozvode sa zatrpknutá uzavrela vo svojom dome. Zomrela opustená v roku 2000.

Hedy mala aj vynaliezavého ducha. Zlepšila konštrukciu krídel lietadiel, zdokonalila svetelné semafóry, vynašla rozpustné šumivé tablety, svietiace obojky pre psy a škatuľu s vyťahovacími papierovými vreckovkami. Spolu s Georgeom Antheilom si dala pantentovať jediný vynález – komunikačný systém založený na preskakujúcom rádiovom signále, tzv. FHSS. Systém FHSS sa stal základom prenosu signálov satelitných televízií, mobilných telefónov, GPS, wi-fi…


Zdieľať: