O južnom póle by sme mohli povedať, že je to najzdravšie miesto na zemi, pretože tam niet prachu, nie je znečistené odpadom a na celom kontinente žije len niekoľko ľudí. Vzduch je tam taký čerstvý a čistý, ako bol všade na zemi predtým, než človek začal vypúšťať do atmosféry priemyselný odpad. Je to tiež jedno z mála miest na zemeguli, kde človeka neohrozujú rôzne mikróby a baktérie. Nielen pre nízke teploty, ktoré im bránia v aktivite, ale jednoducho pre nevhodné podmienky na život. Okrem toho vetry z južného pólu vejú na sever, čím odvievajú všetku nečistotu.

Možno si myslíte, že niektorí ľudia by aj radi žili a bývali v takom čistom prostredí bez baktérií, ale mýlite sa. Teplota na pobreží sa pohybuje okolo – 40°C a vo vnútrozemí dosahuje až –70°C, čo je dosť chladno na bežný život.

Jeden arktický bádateľ zo žartu povedal: „Tam, kde sme boli, bola taká zima, že nám zamrzla sviečka a nemohli sme ju sfúknuť.“ „To je nič,“ povedal jeho kolega. „Tam, kde sme boli my, bol taký mráz, že slová vychádzali z našich úst ako kúsky ľadu a museli sme ich opekať, aby sme počuli, o čom sa zhovárame.“

Každý človek potrebuje „ľudské teplo“, aj keď si to možno niekedy ani neuvedomuje. Necítime sa dobre v prostredí, kde vzťahy „vychladli“. Navonok možno vyzerá všetko ideálne, všetko tam funguje, ale v skutočnosti vládne „zima“. Šírme vôkol seba hrejivú lásku, ktorá roztopí studený ľad ľudských sŕdc.


Zdieľať: