Nikola a Simona boli už od detstva dve najlepšie kamarátky. Ešte keď boli malé, často snívali o tom, čím budú, keď vyrastú. Simona snívala, že bude lekárkou. Veľmi rada čítala články a knihy o ľudskom tele, o tom, ako fungujú jednotlivé orgány, ako si udržať zdravie, ako sa vyhnúť chorobám a čo treba jesť, aby sme boli zdraví. Vždy, keď mohla, hrávala sa počítačovú hru, v ktorej bola lekárkou na chirurgickom oddelení, ošetrovala pacientov a vykonávala rôzne druhy operácií. Keď končila základnú školu, chodila ako dobrovoľník pomáhať do nemocnice. Napokon sa rozhodla, že sa stane zdravotnou sestrou. Teraz už končí strednú zdravotnú školu a je jednou z najlepších žiačok v triede. Teší sa na svoju budúcu prácu a je veľmi pravdepodobné, že sa raz stane výbornou zdravotnou sestrou.

Nikola, naopak, si nebola až taká istá, čím sa chce stať, keď vyrastie. Niekedy si myslela, že by bolo celkom zaujímavé byť veterinárkou, pretože mala veľmi rada zvieratá. Ale neskôr si uvedomila, že by to bolo veľmi nepríjemné pozerať sa na zvieratá, ako trpia. Inokedy si zas myslela, že by bolo lepšie stať sa cvičiteľkou zvierat. Rozmýšľala tiež o možnosti spolupracovať pri vydávaní nejakého časopisu o zvieratách, písať články alebo byť učiteľkou biológie. Keď vyrástla, jej predstavy o tom, čím by chcela byť, sa zmenili. Na gymnáziu uvažovala o tom, že by mohla pracovať ako školský poradca alebo psychológ, možno ako spisovateľka a vydavateľka, alebo ako manželský a rodinný poradca. Dokonca ani teraz, keď je už vo štvrtom ročníku, nie je si istá, čo vlastne bude v živote robiť.

Nikola si niekedy kladie otázku: Prečo je to tak, že Boh niektorým ľuďom dá jasne najavo, čo majú v živote robiť, a iným nie? Prečo nie som ako Simona, ktorá už odmalička vedela, čím bude? Prečo je také ťažké správne sa rozhodnúť?

Nikola a Simona sú dodnes dobré priateľky, stretávajú sa, pomáhajú si a povzbudzujú sa. Simona sa usilovne pripravuje na svoje budúce povolanie. Nikola skúša, modlí sa a prosí o Božie vedenie, aby mohla pre neho robiť prácu, ktorú pre ňu pripravil.


Zdieľať: