Kapitán Edward Smith sa preslávil ako „milionársky kapitán“. Vyššie spoločenské vrstvy v Anglicku žiadali, aby velil lodiam, na ktorých sa plavili. Stalo sa pre neho rutinou, že mal veliť novým lodiam na ich prvej plavbe. Roku 1904 bol povolaný veliť novej, v tom čase najväčšej lodi na svete – Baltic. Po troch rokoch na Balticu mu bola pridelená jeho druhá najväčšia loď Adriatic.

Ako jeden z najskúsenejších kapitánov mal veliť novej zaoceánskej lodi Olympic, ktorá bola opäť v tom čase najväčšou na svete. Prvá plavba prebehla bez problémov. Ale keď mala zakotviť v New Yorku, stal sa malý incident. Ťažná loď sa otočila a narazila do Olympiku.

Prvé vážne nešťastie sa stalo 20. septembra 1911, keď došlo ku kolízii medzi Olympikom a britskou vojnovou loďou. Na kapitánskom mostíku bol kapitán Smith, ale navigáciu lode riadil lodivod.

Najváženejší kapitán spoločnosti White Star Line sa napriek minulým problémom stal kapitánom novej lode Titanic. Keď chcel Titanic vyplávať z prístavu, takmer sa zrazil s loďou New York. Jeho rýchly zákrok zabránil predčasnému ukončeniu prvej plavby. Niektorí to považovali za nešťastné znamenie. 14. apríla 1912 o 23:40 sa Titanic zrazil s ľadovcom. O 2 hodiny a 40 minút sa loď potopila. Zahynulo asi 1523 ľudí a kapitán bol jedným z nich.


Zdieľať: