V roku 1930 nastúpila na pediatrické oddelenie a začala skúmať „syndróm modrého dieťaťa“ – vrodené ochorenie srdca, ktorým sa lekári vôbec nezaoberali. Deti iba umierali. Helen Taussingová však nadobudla presvedčenie, že pri lepšej starostlivosti by aj tieto deti mali šancu na život. Novorodenci mali modrú farbu z nedostatku kyslíka aj napriek tomu, že dýchali bez ťažkostí. Pri štúdiu tisícov pacientov si všimla, že deti, ktoré mali aj druhú vadu – cievu, ktorá ostala medzi aortou a pľúcnou tepnou – žili dlhšie ako deti, ktoré tento defekt nemali. Navrhla preto chirurgom, aby jednu cievu presunuli do novej polohy a zabezpečili tak viac potrebného kyslíka.

V roku 1946 sa uskutočnila prvá operácia. O rok nato napísala knihu Vrodené chyby srdca. Kniha sa dodnes považuje za základ detskej kardiológie.

Operačný postup bol taký úspešný, že rodičia z celého sveta nosili svoje deti do jej nemocnice. Priaznivý efekt sa ukázal okamžite na operačnej sále. „Nikdy ma nič nepotešilo viac ako to, keď som videla, ako sa farba môjho prvého pacienta mení priamo na operačnej sále z modrej na ružovú,“ spomínala. Helen Taussingová sa venovala vedeckej práci aj ďalšie desaťročia. Skúmala a prednášala. Počas svojho života napísala 129 vedeckých prác.


Zdieľať: