V týchto hektických časoch je náš denný rozvrh taký nabitý, že nám bráni preukazovať iným také sympatie a pochopenie, aké si zaslúžia.

Stáva sa, že manžel príde domov a očakáva, že na stole nájde teplú večeru. Keď sa tak nestane, hrozne ho to rozčúli. Strčí si ruky do vreciek, prechádza sa sem a tam a pritom sa tvári, ako keby sa stala obrovská tragédia. Nemyslí na to, že nákup v obchode dnes trval manželke dlhšie ako inokedy, alebo že chlapec, ktorý nebol v škole, pretože je chorý, vyžadoval od matky viac času a pozornosti. Zlá nálada, s akou si sadá ku stolu, keď je jedlo konečne pripravené, spôsobí, že sa naruší atmosféra celého večera.

Niektoré ženy v domácnosti sú v tomto ohľade takisto veľkými hriešnicami. Poznám jednu pedantnú a šetrnú ženu, ktorej domácnosť je vždy v dokonalom poriadku. Na jej nábytku nemôže byť ani zrnko prachu. Jej manžel je dobrá duša, nevynechá ani jednu príležitosť zavďačiť sa jej. Ale nie vždy sa mu to darí. Jedného dňa jej priniesol nejakú novú vec, ktorá by jej uľahčila prácu v kuchyni. Namiesto toho, aby mu bola za to vďačná, poriadne ho vyhrešila, že vyhadzuje peniaze za zbytočnosti. Možno mala pravdu. Možno cena za tú vec bola príliš vysoká a peniaze mohli použiť iným spôsobom. Ale neuvažovala nad motívom, prečo jej manžel tento dar kúpil. Chcel ju potešiť a chcel jej aj pomôcť. Nedokázala to veľkodušne prijať ako prejav jeho záujmu. Som si istý, že po tejto udalosti bolo v ich rodine stále menej a menej pekných prekvapení.

V obidvoch prípadoch títo ľudia prehrali, pretože videli len seba.


Zdieľať: