Dánsky filozof Sören Kierkegaard raz rozprával takýto príbeh o Ježišovi Kristovi:

Jeden kráľ bol veľmi bohatý. Jeho moc a sláva bola známa po celom svete. Bol však veľmi nešťastný, pretože túžil po manželke. Bez kráľovnej bol jeho veľký a nádherný palác vlastne prázdny.

Jedného dňa, keď prechádzal na koni ulicami malého mestečka, uvidel krásne obyčajné dievča. Bolo také pôvabné, že si na prvý pohľad získalo kráľovo srdce. Po tejto žene túžil viac než po čomkoľvek inom. Vždy, keď šiel okolo, dúfal, že sa mu podarí aspoň ju zazrieť na dvore.

Rozmýšľal, ako by si získal jej priazeň. Uvažoval: Napíšem kráľovské vyhlásenie, a tak oficiálne požiadam, nech ju privedú predo mňa, aby sa stala kráľovnou mojej krajiny. Uvedomil si však, že dievčina bola jednou z jeho poddaných, preto by bola nútená poslúchnuť toto vyhlásenie. Nikdy by si už nebol istý, či si získal jej lásku.

Potom si povedal: Zavolám si ju osobne. Oblečiem si najkrajšie kráľovské šaty, dám si svoj diamantový prsteň, vezmem si strieborný meč, vyleštené čierne topánky a najkrajší plášť. Ohromím ju svojou krásou a nádherou a poprosím ju o ruku. Keď sa nad tým však zamyslel, uvedomil si, že vždy by ho trápilo, či si ho nevzala kvôli bohatstvu a moci, ktoré by jej dal.

A tak sa rozhodol, že sa oblečie za obyčajného roľníka, nechá sa odviezť do toho mestečka a kráľovský voz pošle preč. Preoblečený príde k domu, kde býva toto dievča. Falošnosť tohto plánu sa mu však akosi nepozdávala.

Až napokon prišiel na to, čo musí urobiť. Vyzlečie si svoju kráľovskú róbu, pôjde do mestečka a stane sa jedným z tamojších obyvateľov. Bude pracovať, ako pracujú oni, a trpieť, ako trpia oni. Bude naozaj jedným z nich. A tak aj urobil – a svojou láskou si získal lásku tohto dievčaťa.

Aj Boh uvažoval o tom, ako si získať srdce človeka. Preto sa v Kristovi stal jedným z nás. Vzal na seba ľudskú podobu a býval medzi nami, aby si získal našu lásku.


Zdieľať: