Niekdajší americký prezident Thomas Jefferson sa v roku 1772 oženil s Marthou Wayles Skeltonovou, ktorej pred štyrmi rokmi zomrel prvý manžel a pred rokom malý syn John. Keď spoznala Thomasa a vydala sa zaňho, zdalo sa, že konečne bude šťastná. Narodilo sa im šesť detí, ale dospelého veku sa dožili iba dve dcéry, Martha a Mary. Pani Martha bývala často chorá. Thomas neraž vážne uvažoval o tom, že sa vzdá aktívnej verejnej činnosti, kvôli ktorej mohol byť doma naozaj veľmi málo. Chcel sa viac venovať manželke a deťom. Jeho žena napokon 6. septembra 1782 zomrela vo veku 34 rokov. Dcéra Martha neskôr spomínala na toto obdobie takto: „Otec sa vtedy na tri týždne zatvoril vo svojej izbe, prechádzal sa sem a tam, kým celkom neklesol od únavy.“
Thomas, hlboko ponorený do svojho žiaľu, odmietal hovoriť s kýmkoľvek zvonku. K aktívnej verejnej práci sa vrátil až o rok po manželkinej smrti.
Rozmýšľali ste niekedy o tom, čo by sa stalo, keby ste stratili svojho partnera? Alebo najbližšieho človeka? Ako by ste to znášali? Čo by vám chýbalo? V čom bol pre vás nenahraditeľný?


Zdieľať: