Ladnosť pohybov športovcov je okúzľujúca. S ľahkosťou sa pohrávajú s loptou, lyžujú, hrajú hokej. Keď ich človek pozoruje, má pocit, že je to neuveriteľne ľahké.

Podobné je to aj s ladnosťou hudobníkov. Z ich nástrojov sa rinie prekrásna hudba, a pritom sú uvoľnení, spokojní, šťastní. Zdá sa, akoby hra na hudobné nástroje bola maličkosť.

Aby sa však človek mohol stať vynikajúcim športovcom alebo hudobníkom, musí byť veľmi disciplinovaný a vytrvalý. Dokonalosť môže dosiahnuť len poctivým tréningom a cvičením. Keď si však osvojí určitú zručnosť, vykonáva ju bez väčšej námahy, s ľahkosťou. Stane sa súčasťou jeho prirodzenosti.

Keď športovec alebo hudobník urobí chybu, je to zvyčajne preto, že niečo narušilo jeho koncentráciu a vyviedlo ho z miery. Možno priveľmi rozmýšľal o tom, čo sa chystá urobiť, a ladnosť sa vytratila. Lopta mu odskočila, puk sa pošmykol po hokejke, struna uhla pod prstom. Výsledok nebol stopercentný.

S kresťanstvom je to podobne ako so športom alebo hudbou. Aby sa človek mohol stať dobrým kresťanom, potrebuje byť disciplinovaný a vytrvalý, robiť pravidelné „duchovné cvičenia“ – modliť sa, študovať Písmo, rozjímať. Boh si nepraje, aby sme sa kŕčovito sústreďovali na svoje výkony. Chce, aby sme ostali ladní, robili veci s ľahkosťou a žili radostne. Preto nám hovorí: „Kráčajte so mnou a pracujte so mnou – dívajte sa, ako to robím. Nedopustím, aby ste dostali úlohu, ktorá bude nad vaše sily. Ak budete so mnou udržiavať vzťah, všetko dám do súladu, naučím vás žiť radostne a slobodne.“


Zdieľať: