Elizabeth Blackwellová sa narodila v roku 1821. Mala rada históriu a nenávidela všetko, čo súviselo s telom. Zmena nastala, keď jej umrela blízka priateľka, ktorá tvrdila, že by ju ušetrilo od najhoršieho utrpenia to, ak by jej lekárom bola žena.

Medicínske vzdelanie bolo vtedy drahé a ženám nedostupné. To ju však ešte viac motivovalo. Najprv sa jej podarilo presvedčiť dvoch priateľov medikov, aby si spolu s nimi mohla čítať lekárske učebnice. O rok sa prihlásila na úplne všetky lekárske fakulty, ktoré v New Yorku a Philadelphii existovali. Študenti si mysleli, že ide o vtip, keď sa dozvedeli, že na lekárskej fakulte bude študovať žena.

Elizabeth Blackwellová sa v roku 1849 stala vôbec prvou ženou, ktorá získala lekársky titul na americkej univerzite. Ako žena však mala zakázané vykonávať prax vo väčšine nemocníc, preto odišla do Európy.

Keď sa po návrate do New Yorku uchádzala o prax, všade jej žiadosť zamietli. V roku 1857 preto otvorila Newyorskú nemocnicu pre chudobné ženy a deti, v ktorej poskytovala odbornú prax práve ženám lekárkam a kde poskytovala zdravotnú starostlivosť aj tým najchudobnejším.


Zdieľať: