Leonardo da Vinci bol vynikajúci technik – pracoval na vodných a vojenských stavbách, na projekte lisu na olivový olej, ale aj na vynáleze lietajúceho stroja. Bol to mnohostranný človek. Zrejme aj preto mal pri sebe vždy zápisník, do ktorého si zaznamenával všetko, čo zaujalo jeho pozornosť. Svetovú slávu si však získal najmä majstrovskými maliarskymi dielami Posledná večera a Mona Líza. Stále sa ale presne nevie, kto je osoba na obraze. Neskôr sa zistilo, že nakresliť pery mu trvalo desať rokov.

Otec so záujmom sledoval, ako si malý Leonardo ustavične niečo kreslí. Robil to s takým nadšením a s takou úžasnou predstavivosťou, že sa jedného dňa rozhodol chlapcove výtvory ukázať v jednom vychýrenom ateliéri vo Florencii. Majiteľovi ateliéru stačil jediný pohľad na predložené výkresy a Leonarda okamžite prijal. Už ako osemnásťročný sa stal členom cechu florentských maliarov.

Ako tridsaťročný vymyslel plány na výstavbu vojenských opevnení a bojových mechanizmov – od baranidiel na prerazenie hradieb až po obrnené vozy. Zaoberal sa aj hydrodynamikou, biológiou, fyziológiou a pokusmi vzniesť sa na lietajúcom stroji. Študoval stavbu a anatómiu krídel, úlohu ťažiska pre pohyb vo vzduchu, odpor vzduchu a jeho prúdenie. Stále sa pritom utvrdzoval v presvedčení, že človek raz vzlietne a že na to, aby letel, nemusí mávať krídlami.


Zdieľať: