Náš šesťročný syn si zlepoval konštrukciu celkom jednoduchého lietadla, ktoré sme mu nedávno kúpili. Ani nie o tri minúty mal prsty také dolepené, že ukazovák pravej ruky sa mu celkom prilepil k lietadlu. Z celej sily sa snažil odlepiť si ho. Ťahal ho, zúfalo ním mykal, ale prstom ani nepohol. Nezostávalo nám nič iné, len nájsť rozpúšťadlo, ktoré nakoniec problém úspešne vyriešilo.

Táto scéna sa mi vybavila v mysli práve včera večer, keď som navštívil novú rodinu, ktorá sa prisťahovala do nášho susedstva. Otec mi predstavil ich deti veľmi nezvyčajným spôsobom:

„To je Peter. Je to babrák. Máločo sa mu podarí.“

„A to je Katka, ktorá prichádza v zablatených topánkach. Tá je zasa lajdáčka.“

„Ako vždy, Michal je posledný. Som si istý, že zmešká aj svoj pohreb.“

Tomuto otcovi sa naozaj podarilo dokonale vystihnúť chyby a nedostatky svojich detí a upozorniť ma na ne.

Ľudia nám takmer dennodenne pripomínajú naše zlyhania, omyly, hriechy, čím nám pomáhajú na ne nezabudnúť. Podobne ako môj syn, ktorý sa zúfalo snažil odlepiť prst od lietadla, sú ľudia, ktorí sa zúfalo snažia zabudnúť na svoju minulosť. Tak radi by začali odznova. Keď ľuďom nedovolíme zabudnúť na ich minulosť a keď ani my nie sme ochotní na ňu zabudnúť, nalepíme na nich ich hriechy a omyly a nechceme v nich vidieť viac ako to, čím v minulosti boli. Keď im však odpustíme, pomôžeme im pochopiť, že aj keď nedokážu zmeniť, čo sa stalo, pre nás je to už minulosť a dávame im novú šancu začať znova.

Boh robí to, čo my a tiež naši blízki nechceme alebo nedokážeme urobiť. Keď prijmeme jeho odpustenie, oddelí naše hriechy od nás tak ďaleko, ako je východ od západu. To znamená tak ďaleko, ako si zrejme ani nevieme predstaviť; jednoducho, budú vytreté a navždy pochované.

Prečo to Boh robí? Pretože sme jeho milované deti, ktoré stvoril, vykúpil, za ktoré poslal na smrť svojho Syna Ježiša Krista. Nechce nám viac pripomínať naše nedostatky, omyly a chyby. Pozerá sa na nás nie ako na neposlušné deti, ktoré mnohé veci zbabrú a pokazia, ale ako na vzácne a jedinečné bytosti, ktoré stvoril na svoj obraz a ktoré miluje nekonečnou láskou.


Zdieľať: