Tento skutočný príbeh sa stal pred niekoľkými rokmi. 33-ročný vodič kamiónu Larry Walters urobil zaujímavý pokus. Jeho zvykom bolo cez víkendy sedávať vzadu za domom, popíjať pepsikolu a jesť arašidové maslo so sendvičom. Sedával na záhradnej stoličke a pozoroval, ako na neďalekom letisku štartujú a pristávajú lietadlá. Nič zaujímavé a vzrušujúce sa pritom nedialo.
Takúto nudu však Larry nemal rád. Preto sa rozhodol, že urobí zaujímavý pokus – kúpi si niekoľko veľkých meteorologických balónov a naplní ich héliom. Predstavoval si to tak, že balóny priviaže k svojej stoličke, naplní ich héliom, vznesie sa do vzduchu, odkiaľ bude mať nádherný výhľad na svojich susedov. Usúdil, že ho to môže vyniesť asi tak do 30-metrovej výšky. Pre istotu si vezme vzduchovku. Výšku bude regulovať tak, že prestrelí niekoľko balónov. Nie som si istý, koľko pepsikol Larry vypil, keď prišiel na tento nápad, ale rozhodne stálo za to vyskúšať to.
A tak sa Larry vybral do mesta, kúpil si 45 veľkých meteorologických balónov, veľkú bombu s héliom a nejaké laná. Najprv zaistil stoličku k zemi, potom naplnil balóny héliom. Postupne ich priväzoval k stoličke. Skôr ako sa vzniesol, vypil niekoľko ďalších pepsikol, zjedol zopár sendvičov a vzal si vzduchovku. Potom si sadol na stoličku. Poprosil susedov, aby keď im dá povel, že je pripravený, prestrihli laná, ktorými bola stolička priviazaná k zemi. „Štartujeme!“ zakričal. Susedia prestrihli laná.
Takmer ho to vystrelilo do vzduchu. Nevzniesol sa do výšky 30 metrov, ako plánoval, ale do výšky viac ako 3000 metrov! A vzduchovka? Tá mu bola nanič, pretože oboma rukami sa musel pevne držať stoličky, ak si chcel zachrániť život.
Letel priamo do dráhy pristávajúcemu dopravnému lietadlu. Pilot stroja Continental DC 10 hlásil, že vidí letieť akéhosi muža v záhradnej stoličke. Z veže dostal príkaz, aby čím skôr pristál. Mysleli si totiž, že pilot zrejme vypil trocha viac pepsikoly. Viete si predstaviť, že ste pasažierom v tomto lietadle? „Pozri, mama! Letí tam človek na stoličke!“
Nakoniec museli vyslať helikoptéru, aby Larryho zachránila. Kým sa s Larrym naháňali okolo letiska v trojkilometrovej výške, museli zavrieť letisko a zrušiť všetky prílety a odlety lietadiel. Keď sa im napokon podarilo s Larrym úspešne pristáť, obklopila ich televízia, polícia, záchranári a húf zvedavcov.
„Báli ste sa?“ pýtali sa reportéri.
„Nie, vôbec,“ odpovedal Larry.
„Urobili by ste to ešte raz?“
„Nie.“
„Prečo ste to urobili?“
Larry Walters chvíľu rozmýšľal a potom povedal: „Nuž, nedokážem sedieť len tak.“
Larry má pravdu. Človek nemôže sedieť len tak. Nebuď spokojný s tým, že budeš sedieť a nič nerobiť, keď Boh má pre teba pripravené niečo vzrušujúce. Nepremárni čas, ktorý máš k dispozícii.


Zdieľať: