Počas vojny zajali Japonci škótskych vojakov a nútili ich pracovať v džungli na stavbe železnice. V týchto ťažkých podmienkach zajatia sa Škóti začali k sebe správať veľmi neľudsky. Jedno popoludnie sa však stalo niečo zvláštne.

Pri počítaní sa zistilo, že chýba jedna lopata. Dozorca, ktorý mal službu, sa strašne rozzúril. Žiadal ich, aby chýbajúcu lopatu vrátili. Mali ju vykopať hoci aj spod zeme, len aby sa lopata našla. Keď sa však nikto v družstve ani nepohol, dozorca zdvihol pušku a vyhrážal sa im, že ich všetkých na mieste zastrelí… Všetkým bolo jasné, že to, čo hovorí, myslí vážne. Napokon jeden muž vystúpil dopredu. Strážca odložil pušku, vzal lopatu a zbil ho na smrť.

Keď sa toto strašné divadlo skončilo, ostatní muži vzali zakrvavenú mŕtvolu a niesli ju so sebou na ďalšiu kontrolu nástrojov. Tentoraz však lopata nechýbala. Chyba bola vlastne v tom, že pri prvej kontrole zle spočítali pracovné náradie.

Správa o tom, čo sa stalo, sa rozšírila po celom tábore. Nevinný muž bol ochotný zomrieť, aby zachránil život ostatným!… Táto udalosť na všetkých hlboko zapôsobila. Muži sa k sebe začali správať ako bratia. Obetujúca sa láska mení ľudí.


Zdieľať: