Aj v srdci malých chlapcov je túžba lietať. Ako však naplniť tento svoj sen, keď letcami sa môžu stať väčšinou len dospelí? Takúto otázku si kládli aj dvaja mladí huncúti James a John Stoodleyovci. Dlho postávali na letisku a obdivovali lietadlá, až zrazu zbadali osamotené cvičné lietadlo pripravené na let. Chlapci neodolali. Naskočili do lietadla a bez akýchkoľvek skúseností s pilotovaním jednoducho pridali plyn a vzlietli. Keď sa odlepili od zeme, výskali od radosti. Keď sa však ocitli vo výške, smiech ich prešiel. Uvedomili si, že bude treba aj pristáť – a to zrejme nebude až také jednoduché. Celú polhodinu krúžili nad letiskom a počúvali vo vysielačke inštrukcie, ako treba pristáť. Nakoniec sa odhodlali dosadnúť. Len-len že sa ich odvážny kúsok neskončil nešťastím. James mal vtedy 14 a John 13 rokov.

Najmladším vojenským pilotom bol seržant Thomas Lobney. Mal len 15 rokov, keď sa stal pilotom britského vojenského letectva. Ale aj to sa mu podarilo len vďaka klamstvu. Pri nástupe na vojenskú školu totiž uviedol, že má o dva roky viac ako v skutočnosti…

Ale najmladším pilotom vôbec sa stal mexický chlapec Cody A. Locke, ktorý vo veku 9 rokov sám pilotoval lietadlo Cessna 150. Na tento let sa však dôkladne pripravoval.

Stať sa skutočným pilotom, to je asi túžba väčšiny chlapcov. Ako mnohé ďalšie sny, aj tento sa môže naplniť len vtedy, ak mu človek venuje množstvo úsilia a vytrvalosti. To preto, že všetky skutočne vysoké a hodnotné ciele si od nás vyžadujú aj veľké obete. Je však nevyhnutné dosiahnuť ich čestným spôsobom!


Zdieľať: