Pablo Ráez bol obyčajným 20-ročným chlapcom, žijúcim v španielskej Marbelle. Všetko sa preňho zmenilo v roku 2015, keď mu bola diagnostikovaná leukémia. Bol odhodlaný poraziť ju. Po transplantácii kostnej drene a niekoľkých cykloch chemoterapie prešla leukémia skutočne do remisie. Žiaľ, onedlho sa vrátila a Pablo jej podľahol. Predtým však stihol spraviť niečo, čím sa stal inšpiráciou pre celý svet.

Pablo totiž na svojom facebookovom a instagramovom konte začal šíriť kampaň pod názvom „milónová výzva“. Jeho cieľom bolo skôr než zomrie zvýšiť v Španielsku počet darcov kostnej drene z 230 000 na 1 milión.

Na začiatku roku 2017 ostávali Pablovi posledné dni života. Niekoľko dní pred smrťou dal na svoj Instagram nasledujúci príspevok:

Žijeme v spoločnosti, v ktorej nezáleží na ničom inom, než na práci a na peniazoch. Sme otrokmi tohto systému, ktorý je založený na absolútnej byrokracii. Naša planéta je na tom čoraz horšie, pretože my sami ju ničíme. Kvôli nám sa roztápajú ľadovce, naše výrobné procesy sú k životnému prostrediu bezohľadné, vyvolávame vojny, zabíjame ľudí… Robíme veľa ďalších vecí, ktoré smerujú k zničeniu tejto planéty a k našej záhube. A viete, čo je na tom najhoršie? Že to všetko robíme kvôli peniazom.

Nikdy nie sme spokojní s tým, čo máme, vždy chceme viac. Mali by sme žiť jednoduchšie. Musíme byť šťastnejší, musíme si uvedomiť, na čom skutočne záleží a musíme sa naučiť, ako si to vážiť. Musíme sa naučiť milovať – najprv samých seba, potom okolitý svet. Začnime sa viac usmievať, začnime rozdávať viac objatí, začnime šíriť viac pokoja a mieru. Rozhodnime sa byť lepšími ľuďmi. Buďme životu vďační za ten drahocenný luxus, že sa ráno zobudíme, otvoríme oči a sme nažive. Vážme si to stále viac.“

Žiaľ, niekoľko dní po zverejnení tohto príspevku Pablo leukémii podľahol. Jeho posolstvo sa však šíri celým svetom, a to oprávnene. Aj ten najmenší krok nás predsa môže priviesť k lepšiemu zajtrajšku.


Zdieľať: