Vyrastal v rodine chudobného roľníka, ale jeho otec v ňom objavil šikovnosť a doprial mu vzdelanie, vďaka ktorému sa prepracoval tak vysoko. Už ako chlapec si dal vysoký cieľ – chcel objaviť neznáme krajiny.

Jame Cook podnikol celkovo tri plavby okolo sveta. Prvým prevratným úspechom, ktorý sa spája s jeho kariérou, je úspešný boj proti skorbutu a iným ochoreniam. Tajomstvo jeho úspechu bolo ukryté v dodržiavaní hygieny a dobrej životospráve. Väčšinu zásob tvorila kyslá kapusta bohatá na vitamín C a ďalšia zelenina a ovocie. James Cook nepil alkohol, ale vo voľnom čase sedel pri knihách a učil sa.

Ako mladík začínal pracovať na lodiach, ktoré prepravovali uhlie. Okrem tvrdej driny sa tu však venoval aj vzdelávaniu. Z peňazí, ktoré mu vyplatili, si kupoval aj knihy a mohol sa tak venovať študovaniu kartografie. Napokon dostal šancu vydať sa na vlastnú výpravu, ktorej cieľom však nebolo obchodovanie ako obvykle. Na svoju palubu pozval odborníkov z rôznych sfér, ktorí sa v navštívených krajinách venovali výskumu.

James Cook sa venoval svojej láske – zakresľovaniu máp. Mal veľký zmysel pre detail, bol veľmi precízny a najmä hladný po nových vedomostiach. Svetu dal niekoľko podrobných máp, ktoré zaznamenávali rozloženie Tichomoria. Niektoré z nich sa používali dokonca ešte aj v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Cook nebol len cestovateľ a objaviteľ. S jeho menom sa spája telesná otužilosť, železná vôľa a neúprosná sebakázeň, ale aj jemné a citlivé srdce a ušľachtilá myseľ. Bol to skutočný džentlmen

Smrť dostihla tohto moreplavca na Havajských ostrovoch. Najprv ho tu prijali s otvorenou náručou a domnienkou, že ide o jedného z ich bohov. Strávil tu niekoľko týždňov a doprial si výdatný oddych. Potom sa znova spolu s mužstvom nalodil a pokračoval v plavbe. Musel sa však vrátiť kvôli oprave poškodeného sťažňa a to bola chyba. Domorodcov totiž vyrušili uprostred rituálnych sviatkov a to im vôbec nebolo po vôli. Pustili sa s nimi do boja a svojho „boha“ spolu s ďalšími dvoma kapitánmi dobodali. Telo Jamesa Cooka potom našlo miesto posledného odpočinku uprostred morských vĺn.


Zdieľať: