Dorastá do dĺžky až niekoľko metrov. Má osem nôh, ktoré slúžia na chodenie, plávanie, lov koristi a obranu pred nepriateľom. Na nohách má dva rady prísaviek. Áno, je to chobotnica osmonoh.

Aj keď je dosť rýchla, loví väčšinou z úkrytu. Prudko sa vrhne na okolo plávajúce tvory a omráči ich silným nervovým jedom.

Niekedy si pri útoku alebo aj obrane pomáha tak, že do vody vypustí oblak tmavomodrého farbiva a zmizne v kalnej vode, alebo zaútočí zozadu. Toto farbivo sa v minulosti používalo ako prvý atrament na písanie.

Chobotnice majú schopnosť meniť svoju farbu podobne ako chameleón. Túto schopnosť často využívajú pri love alebo pri obrane. Na svojom tele dokážu vytvoriť aj farebné prúžky alebo iné vzory, aby čo najlepšie splynuli s okolím.

Mamka chobotnica nakladie až 150 000 vajíčok veľkých ako bobuľky hrozna. Potom ich 6 týždňov stráži, kým sa z nich nevyliahnu malé chobotničky.

Aj keď nám môže pripadať ako odporná morská príšera, je to veľmi inteligentný a učenlivý tvor, na ktorom je čo obdivovať. (Ešte šťastie, že u nás sa s ňou bežne nestretávame…)


Zdieľať: