Vracal som sa do Indie. Mal som letenku cez Frankfurt, a preto som si vzal z domu aj desať eur, ktoré som si vložil do peňaženky spolu so sto rupiami.

Do Bombaja sme prileteli o pol druhej ráno. Nepotreboval som pomoc, ale chcel som dať nosičovi trochu zarobiť, preto som ho požiadal, aby zariadil odnesenie mojich kufrov. Vtedy som mal pri sebe už iba tridsať rupií, čo bola slušná suma za jeho služby. Dal som mu ich, ale on chcel viac.

„Dajte mi sto rupií, sáhib,“ šomral.

Snažil som sa ho zbaviť, ale on sa ma držal pevne ako kliešť. Bolo neskoro a už som bol unavený. Chcel som čo najrýchlejšie prejsť cez bariéry a nájsť si miesto, kde by som si mohol sadnúť, prípadne si zdriemnuť. Možno mu bude stačiť, keď mu dám jeden dolár, pomyslel som si. Má hodnotu asi štyridsať rupií. Otvoril som peňaženku a na svoje prekvapenie som tam našiel ešte desať rupií, ktoré som si nevšimol. Skúsim to, povedal som si v duchu a podal mu ich. Bez rečí si ich vzal a rýchlo zmizol, čo ma prekvapilo.

Na druhý deň ráno som pochopil prečo. Keď som vo Frankfurte na letisku chcel niečo kúpiť, zistil som, že desať eur, ktoré som si na tento účel odložil, zmizlo. Omylom som ich dal nosičovi, ktorý vďaka tomu za desať minút získal svoj celotýždenný zárobok.

Ako kresťania musíme všetko skúmať. Zmeny sú síce dobré, pretože podporujú rast, ale nie všetky. Potrebujeme byť ostražití a ochraňovať všetko, na čom skutočne záleží. Napríklad sa musíme držať základného biblického učenia a biblických princípov. Nič z toho milosť neruší. Rovnako musíme k Bohu pristupovať s úctou a oddanosťou.

Všetko skúmajme, dobrého sa držme.


Zdieľať: