Bože, naša spása,
nádej všetkých končín zeme
i diaľav za morom. Ty upevňuješ vrchy svojou silou,
opásaný si mocou,
Nikto z nás nie je opustený ostrov, každý z nás je časťou celku.
Na vrchole
Celé roky sa rôzne expedície snažili vystúpiť na najvyšší vrch sveta Mount Everest, ktorý čnie do výšky 8848 metrov nad morom. Po mnohých neúspechoch i tragédiách vystúpili na vrchol 29. mája 1953 ako prví Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay.
Ten úžasný moment opisuje Hillary takto: „Podal som mu pravicu, aby sme si potriasli ruku. Ale Tenzingovi to nestačilo. Vrhol sa mi okolo krku a z celej sily ma objal.“ Tak anglický horolezec spolu s domorodým šerpom dosiahli vrchol najvyššej hory sveta.
Správu o úspechu výpravy bežal rýchly posol oznámiť do Londýna. Bolo to prekvapenie ku korunovácii kráľovnej Alžbety II. 2. júna 1953. Neskôr kráľovná povýšila Edmunda Hillaryho, bývalého včelára pôvodom z Nového Zélandu, do šľachtického stavu a Tenzing Norgay bol vyznamenaný ako hrdina.
Z dvoch podmaniteľov hory sa zo dňa na deň stali hrdinovia. Ale čo tých 350 nosičov, ktorí priniesli pod horu takmer 10 ton zásob a materiálu? Cestu k vrcholu kliesnil celý tím horolezcov a desiatky šerpov odvážne a obetavo zásobovali výškové tábory. Lenže o tých sa väčšinou nepíše! Vedúci výpravy John Hunt povedal, že kľúčom k úspechu bola tímová spolupráca. Hillary si veľmi dobre uvedomoval, že za ním stála celá armáda obetavých ľudí, bez ktorých by sa výstup nemohol uskutočniť.
Ak sa ti podarí dosiahnuť nejaký veľký úspech, nezabudni na tých, bez ktorých by si to určite nedokázal.