Na pobreží Perzského zálivu stojí jedna z najúžasnejších stavieb. Je to Burj Al Arab, najvyšší hotel sveta, ktorý meria 321 metrov. Oveľa zaujímavejší ako jeho výška je jeho tvar, ktorý pripomína plachetnicu. Hotel Burj bol daný do prevádzky v roku 1999; krátko nato sa z neho stal symbol Dubaja a zaradil sa medzi osobité stavby, akými sú Eiffelova veža, Big Ben a opera v Sydney.

Burj leží na ostrove neďaleko pláže Jumeira. Aj keď medzinárodné hodnotenie hotelov pozná najviac päť hviezdičiek, tento hotel si sám sebavedome pridelil sedem hviezdičiek. Hostí z letiska odváža dvanásť bielych áut značky Rolls Royce. Cestou prechádzajú cez most, z ktorého na počesť novoprišelcov šľahajú pestrofarebné plamene. Štandardná dvojposteľová izba tam stojí 1000 dolárov za noc; v najluxusnejšej izbe za noc zaplatíte neuveriteľných 28 000 dolárov. Na ostrov, kde hotel stojí, sa zvedavci a obyčajní turisti bežne nedostanú. Mňa a moju ženu Noelene však na najvyššie poschodie hotela pozvali naši známi. Interiér Burju je ešte viac extravagantný ako exteriér. Vo vstupnej hale, v stenách ktorej sú zabudované obrovské akváriá siahajúce od podlahy k stropu, vás okúzlia úchvatné vodopády. Takmer každý povrch je pozlátený. Výhľad z reštaurácie na vrchnom poschodí je úchvatný. Silný dojem je okrem toho umocnený pestrou ponukou studených a teplých jedál z celého sveta. Keď zaplatíte jednorázový poplatok 100 dolárov, môžete jesť, čo vám hrdlo ráči.

Poriadne som si to vtedy vychutnal. Keď som však uspokojil svoje chute, naraz ma misy s delikatesami prestali priťahovať. A ako som tam sedel, zrazu som si uvedomil, aké to je všetko zbytočné. Načo je všetok tento nablýskaný luxus?

My sme nasledovníci Ježiša z Nazareta. On sa vzdal všetkého bohatstva nebies a zaradil sa medzi chudobných tohto sveta. Teraz nás vyzýva: „Nasledujte ma.“ To rozhodne neznamená, že máme žiť ako mnísi. Mali by sme však premýšľať, ako využijeme naše finančné prostriedky – za sto či tisíc dolárov sa dá nasýtiť mnoho hladných ľudí.


Zdieľať: