Mnohí považujú dodnes Einsteina za otca atómovej bomby. Nič však nebolo tomuto človeku vzdialenejšie, než takéto využívanie jeho vedeckých poznatkov. Vždy to dával verejne najavo.

Do spojitosti s atómovou bombou sa jeho meno dostalo najmä preto, že z obavy pred globálnymi následkami nacistického víťazstva napísal prezidentovi Rooseveltovi list. V ňom ho vyzval, aby USA začali konať skôr ako Nemci. Výsledkom bolo, že Roosevelt inicioval projekt Manhattan, a tým aj zrod nukleárnej epochy. Do konca života Einstein hlboko ľutoval tento čin a považoval to za svoj najväčší omyl. Keď sa ho po skončení vojny spýtali, aké zbrane sa budú používať v pomyselnej 3. svetovej vojne, odpovedal, že to síce nevie, ale bezpečne vie, že v 4. svetovej vojne sa budú používať palice a kamene. Po celý zvyšok života sa venoval kampaniam za zničenie všetkých nukleárnych zbraní a za vytvorenie svetovej vlády, ktorá by mala moc zabezpečiť trvalý mier.

Einstein na margo kontroverzií, nepríjemností, nepochopenia a hrozieb povedal: „Keby som to bol vedel, radšej by som sa stal inštalatérom.“


Zdieľať: