Keď sa ma ľudia pýtajú: „Ako mám začať ľudí milovať?“ všetkým dávam rovnakú odpoveď, ako dávam tým, čo sa ma spýtajú, ako začať beh: Vyštartuj pomaly a potom spomaľ! Prvý týždeň nech tvoj cieľ znie – neprestať bežať. Príliš mnoho ľudí si kúpi nové tenisky a drahý bežecký úbor a začnú šprintovať, ale hneď za tretím panelákom sú strašne zadychčaní. Potom ich začne bolieť brucho, pichať v boku, dostanú kŕče a pľúca nestačia. Skončia tak, že úplne vyčerpaní začnú stopovať nejaké auto. Vzdychnú si: „Už nikdy v živote behať nebudem.“ To sa nazýva anaerobický (bezkyslíkový) beh. Spôsobené je to tým, že telo odčerpáva viac kyslíka, než stačí prijímať.
Mnohí ľudia sa snažia takto milovať. Milujú vrúcne a veľmi obetavo, odovzdávajú sa na 100 percent, ale bez toho, aby mali dosť lásky, ktorá by im vydržala na celý život. O nejaký čas cítia bolesť, sú zadychčaní a dostávajú kŕče. Hovoria: „Už to nikdy v živote robiť nebudem.“
Láska, podobne ako beh, musí byť aerobická. Náš výkon musí zodpovedať nášmu príjmu. Beh vyžaduje kyslík. Trvalá láska vyžaduje Božie slovo, jeho útechu a prítomnosť. Ak budeme milovať aerobicky, naša kapacita sa bude postupne zvyšovať. Čoskoro prestaneme po pol kilometri hundrať a lapať po dychu – dokážeme bežať maratón.


Zdieľať: