Príbeh o Jozefovi a Putifarovej žene pozná asi každý. Pripomína námet na lacný film: mladý muž a zrelá žena; otrok a manželka jeho pána, ktorá sa ho pokúša zviesť, čaká na vhodný okamih a potom sa mu ponúkne. On však napriek okolnostiam nekoná podľa klasického scenára. Otočí sa na opätku a uteká.

Nevieme, ako Putifarova žena vyzerala; netušíme, či bola pekná, alebo nie. Ale bola ženou veliteľa telesnej stráže, a tak je pravdepodobné, že bola atraktívna. Viem si predstaviť, ako sa na uskutočnenie svojich plánov pripravila. Obliekla si priesvitné šaty, vzala si drahé šperky, ktoré zvýraznili jej ženskosť a vo zvodnej póze čakala, kým sa objaví Jozef, muž jej snov. Potom na neho zaútočila. Stala sa nástrojom pokušenia. Snažila sa Jozefa presvedčiť, že zakázané ovocie chutí najlepšie.

Izaak Walton vo svojom vynikajúcom diele The Complete Angler (Rybár telom a dušou) zdanlivo píše o rybárčení. V skutočnosti sa však zamýšľa nad životom. Jeden múdry muž o knihe vyhlásil: „Walton opisuje, ako si aj drobná vec môže podmaniť nenásytnú myseľ.“

Nenásytná myseľ prinúti rybu, aby sa zahryzla do rozmočenej návnady. A nenásytná myseľ prinúti človeka, aby sa vrhol po prvom tele, ktoré sa mu ponúkne.

Biblia sa hemží postavami, ktoré predali svoju kožu pod cenu. Ezav predal za misku jedla požehnanie, ktoré mu ako prvorodenému právom patrilo. Achan vymenil svoju dušu za oblečenie a kúsok zlata. Judáš, jeden z dvanástich učeníkov, zradil svojho Pána za tridsať strieborných. Každý z nich sa zameral na zakázanú návnadu, nechal si popliesť hlavu a chytil sa na háčik.

Až na Jozefa! Ako to, že Jozef z takej náročnej situácie vyviazol bez poškvrny? Jozef miloval Boha a neurobil nič, čo by ho mohlo zneuctiť. Nechajme sa dnes naplniť Jeho milosťou.


Zdieľať: