Jack Whittacker si na konci roku 2002 kúpil žreb za jeden dolár. Vďaka nemu sa stal s výhrou 314 miliónov dolárov najbohatším výhercom v americkej histórii. „Keby som vtedy vedela, čo všetko nás čaká, bola by som ten žreb roztrhala,“ hovorí dnes jeho manželka.

Pre výhry sa rozpadávajú rodiny, vznikajú hádky a bitky, kradne sa a vraždí. Nedbanlivosť a vystatovanie často spôsobia konflikt so zákonom a mnohí výhercovia nakoniec zostanú úplne sami.

So životom Whittackerovcov to šlo od toho „šťastného“ dňa dolu kopcom. Krátko po vyzdvihnutí výhry sa musel čerstvý boháč vyrovnať s niekoľkými vlámaniami do domu, kancelárie i auta. Zmizli státisíce dolárov. Niekoľkokrát sa musel zodpovedať z daňových únikov, pre údajný útok na vlastníka baru ho predvolali na súd. Dve kasína ho žalovali pre nekryté šeky v hodnote 1,5 milióna dolárov a žalobu vzniesol i otec mladíka, ktorý zomrel na pozemku Whittackerovcov na predávkovanie drogami. Potom im zomrela ešte milovaná vnučka – zhodou okolností tiež na predávkovanie.

„Výhra v lotérii je jeden dlhý zlý sen,“ hovorí aj Jewell Whittackerová a William Post z Pensylvánie by určite súhlasil, keby ešte mohol. Zomrel na zástavu srdca. Výhra 16,2 milióna dolárov z roku 1993 mu priniesla len dlhy a trápenie. Jeho brat si najal vraha, aby sa dostal k peniazom. Jeho bývala priateľka sa s ním súdila o tretinu výhry, šesť manželstiev mu stroskotalo a on sám nakoniec skončil vo väzení pre prestrelku s vymáhačmi dlhov. Podľa správ médií žil nakoniec zo sociálnej podpory.

Juan Rodriguez, ktorému v roku 2002 spadol do lona 18-miliónový jackpot, žije osamelo v obytnom prívese. Jeho jedinými spoločníkmi sú alkohol a štyri psy. Po výhre to však vyzeralo úplne inak. Príbuzní a samozvaní priatelia stáli pred dverami v rade – aby ho obrali. Rodriguez sa nenechal prosiť. Autá, zájazdy a darčeky všetkého druhu rozdával plným priehrštím. Dnes ani nevie, kam sa všetky tie peniaze podeli.

V každom prípade je Rodriguez ešte nažive – na rozdiel od iného výhercu z Floridy, ktorého vlani pre peniaze zavraždili dvaja muži. Ďalší muž z Texasu ukončil svoj život sám – pre nakupovanie a milostnú aféru sa totiž ocitol v rozvodovom konaní a úplne bez peňazí.

Iná dáma z New Jersey vyhrala hneď dvakrát v priebehu dvoch rokov spolu 5,4 milióna dolárov. Tak ako Rodriguez teraz žije v obytnom prívese. Svoje peniaze vraj minula v kasínach. Jej aspoň získané a prehrané milióny právom patrili – na rozdiel od inej Američanky, ktorá svoj šťastný žreb zaplatila ukradnutou kreditnou kartou…


Zdieľať: