Junko Tabeiová bola prvá žena, ktorá vystúpila na vrchol Everestu. Bolo to v roku 1975. Dovtedy to bola len „chlapská záležitosť“.

Reinhold Messner vystúpil v roku 1980 na Everest úplne sám, bez podpory šerpov a bez kyslíka. Bol to prvý pokus takéhoto druhu. Podobným spôsobom vystúpil ako prvý na svete aj na ostatné osemtisícovky.

V roku 2000 Davo Karnicar prvý zišiel z vrcholu Everestu až do základného tábora na lyžiach! Trvalo mu to 5 hodín.

Erik Weihenmayer bol prvým nevidomým horolezcom v histórii, ktorý vystúpil na Everest. Bolo to v roku 2001. Jeho priatelia ho celou cestou viedli na lane.

Japonský horolezec Júičiró Miura, vyliezol na Mount Everest vo veku 80 rokov a stal sa najstarším človekom, ktorý vystúpil na vrchol. Jordan Romero – len 13-ročný chlapec je zase najmladší pokoriteľ vrcholu!

Okrem rôznych hrdinských činov a odvážnych kúskov si najvyššia hora sveta vyžiadala už viac ako 245 obetí. Mnohí za svoju odvahu zaplatili omrzlinami, následkom ktorých im museli amputovať prsty, ruky alebo nohy…

Byť odvážny, to ešte nie je záruka úspechu. Človek musí byť aj dobre pripravený a veľmi rozvážny. Hrdina nie je ten, kto má odvahu veľa riskovať. Niekedy je väčším hrdinstvom vzdať sa svojho vrcholu, aby si mohol zachrániť niekoho iného.


Zdieľať: