15. február 1921. Na operačnej sále jednej nemocnice v New Yorku prebieha operácia slepého čreva. V mnohých prípadoch sú predoperačné situácie veľmi podobné. Pacient sa sťažuje na silnú bolesť na pravej strane brucha. V tom prípade je diagnóza jasná: zápal slepého čreva. Operáciu vykonáva doktor Evan Kane. Vo svojej skvelej tridsaťsedemročnej lekárskej kariére odstraňoval zapálený apendix (slepé črevo) už takmer štyritisíckrát. Aj táto operácia sa v mnohom podobá tým predchádzajúcim – až na dve výnimky.

Čo je tou prvou novinkou? Dr. Kane je odporcom používania narkózy. Považuje ju za príliš nebezpečnú. Tvrdí, že lokálna anestézia – znecitlivenie operovaného miesta je oveľa bezpečnejšie. Mnohí z jeho kolegov s ním v princípe súhlasia. Aby s ním však mohli úplne súhlasiť, museli by vidieť uplatnenie tejto teórie v praxi.

Dr. Kane hľadal dobrovoľníka, pacienta, ktorý by bol ochotný podrobiť sa operácii len pri znecitlivení operovaného miesta. Nájsť dobrovoľníka však nie je ľahká vec. Mnohí majú strach, keď si pomyslia, že by počas vlastnej operácie mali bdieť. Iní majú obavy z toho, že takéto znecitlivenie by mohlo prestať účinkovať príliš skoro. Napokon sa však Dr. Kanemu predsa len podarilo nájsť jedného kandidáta. A tak ráno 15. februára sa môže historická operácia uskutočniť.

Pripraveného pacienta odvezú do operačnej miestnosti. Aplikujú mu lokálnu anestéziu. Ako to robil už tisíckrát predtým, Dr. Kane oddelí povrchové tkanivo a dostáva sa k apendixu. Zručne ho odstráni a o niekoľko minút operáciu ukončí. Počas zákroku sa pacient sťažuje len na miernu bolesť. Dobrovoľníka prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti a potom na nemocničnú izbu. Rýchlo sa zotavuje a o dva dni je prepustený. Dr. Kane dokázal svoju teóriu.

Vďaka ochote odvážneho dobrovoľníka Dr. Kane ukázal, že lokálna anestézia je realizovateľná. Je to dokonca vhodnejšia alternatíva.

Povedali sme však, že táto operácia bola jedinečná vďaka dvom výnimkám. O tej prvej sme hovorili doteraz. Bolo to použitie lokálnej anestézie. Druhou výnimkou je pacient. Odvážnym kandidátom tejto operácie bol samotný Dr. Kane! Aby dokázal svoju teóriu, Dr. Kane operoval sám seba. Bolo to rozumné riešenie. Lekár sa stal pacientom, aby presvedčil pacientov, že tomuto lekárovi môžu dôverovať.


Zdieľať: