Už dávno viem, a to vďaka tomu, že moja mama je sestrička, že nitroglycerín ako liek používajú ľudia, ktorí cítia bolesť v hrudi. Tento liek má zabrániť tomu, aby nedostali infarkt. No len nedávno som sa dozvedel, že nitroglycerín je silná výbušnina.

Čítal som, že to zistil taliansky vedec Ascanio Sobrero už v roku 1847. Ascanio bol veľmi bystrý chlapík. Uvedomoval si, akú ničivú silu má nitroglycerín a čo všetko by sa mohlo stať, keby sa táto zlúčenina dostala do nepovolaných rúk. Preto si svoj objav radšej nechal pre seba a nikdy ho neprezradil.

O 19 rokov neskôr (1866) švédsky vynálezca a inžinier Alfred Nobel použil túto zlúčeninu a ako prvý vyrobil dynamit. Tento objav z neho urobil milionára. Nobelova cena, ktorá sa udeľuje za rôzne zásluhy, dostala pomenovanie práve po tomto slávnom vynálezcovi.

Niekedy rozmýšľam o tom, či to nie je priam ironické, že Nobelova cena je pomenovaná po človeku, ktorý vynašiel výbušninu. V porovnaní s Ježišom – Kráľom pokoja – je to naozaj dosť čudné!

Alfred Nobel získal peniaze za silu, ktorá ničí a zabíja. Ježiš Kristus si získal priazeň ľudí tým, že naprával to, čo hriech narušil – kriesil, uzdravoval a menil ľudské srdcia.

Je pravda, že aj „Cena mieru“ sa menuje podľa Alfreda Nobela, no skutočným Kráľom pokoja je Ježiš Kristus.


Zdieľať: