Spojené štáty americké neboli v minulosti také jednotné ako dnes. Americká spoločnosť bola rasovo rozdelená. Školy a autobusy, verejné WC a stojany na pitnú vodu, reštaurácie a kostoly – jednoducho celá krajina bola rozdelená na čiernych a bielych.

Nemocnice boli posledné inštitúcie, kde bola zrušená rasová segregácia, pretože ľudia mali strach, že by počas transfúzie mohli dostať „zlú krv“. Báli sa, že keby dostali krv od človeka inej farby pleti alebo inej národnosti, mohli by sa u nich prejaviť charakteristické znaky tejto rasy.

Všetko sa však zmenilo, keď sa objavil Dr. Charles Drew.

V roku 1930 Dr. Drew vytvoril postup, ktorý sa dodnes používa na získavanie plazmy. Plazma sa získava z krvi a môže sa používať pri liečbe pacientov bez potreby plnej transfúzie.

Objav Dr. Drewa bol taký pozoruhodný, že ho počas druhej svetovej vojny požiadali viesť kampaň „The Blood for Britain“. Po skončení vojny Dr. Drew založil v Amerike Blood Bank, ktorá funguje dodnes.

Jedného dňa v roku 1950 doviezli do nemocnice práve Dr. Drewa. Utrpel vážne poranenie pri autonehode. Odviezli ho do nemocnice, ktorá bola ešte segregovaná, teda neprijímala ľudí čiernej pleti. A pretože Dr. Drew bol černoch, vykrvácal.

Je to smutná irónia, že práve Dr. Charles Drew, ktorý prostredníctvom svojho objavu získavania krvnej plazmy zachránil život mnohým ľuďom, zomrel v roku vo veku 46 rokov preto, že nedostal včas transfúziu alebo krvnú plazmu!


Zdieľať: