Na začiatku osemdesiatych rokov zachvátila obyvateľov okresu King v štáte Washington vlna hrôzy. Začali miznúť mladé dievčatá. Po čase sa začali objavovať ich mŕtve telá v lese pri Green River. Pitva ukázala, že ženy boli znásilnené a potom zavraždené. Iné dievčatá zmizli bez stopy.

Ako sa zvyšoval počet obetí, polícia vynakladala väčšie úsilie. Chcela vystopovať a chytiť sériového vraha, ktorý dostal meno Vrah od Zelenej rieky. Niekoľko stôp priviedlo detektívov k mladému mužovi, ktorý pracoval v továrni na výrobu nákladných áut. Polícia prehľadala celý jeho dom, ale nenašla nič, čo by svedčilo o vraždách.

Tak náhle, ako vraždy začali, aj skončili. Polícia poľavila. Znížila počet vyšetrovateľov. Nakoniec zostal jediný detektív, ktorý sa zaoberal týmto prípadom. Po čase aj jemu pridelili iné prípady. Prešlo dvadsať rokov.

Dve desaťročia priniesli obrovský pokrok. Revolúciu spôsobila hlavne identifikácia pomocou DNA. Prípad vraha od Zelenej rieky sa znovu otvoril. Došlo k zásadnému zlomu. Testy DNA identifikovali ako vraha troch dievčat podozrivého muža z automobilky. Mikroskopické čiastočky automobilovej farby ho spojili s ďalšími štyrmi prípadmi. Po zatknutí sa počas výsluchu muž priznal.

Po dlhej dobe nastal čas súdu. Keď sudca čítal mená obetí, obvinený po každom z nich povedal len: „Vinný“. Počet rástol. Každú z dievčat milovali jeho rodičia, súrodenci, priatelia i Pán Boh. Celkový počet obetí sa zastavil na čísle 48.

Vrah počúval bez akýchkoľvek náznakov emócií alebo ľútosti. Zdalo sa, že sa ho to vôbec nedotýka. Vzápätí dal sudca možnosť prehovoriť príbuzným obetí. Pred súd predstúpil starší muž s bielou bradou, postavil sa pred vraha a povedal, že mu odpúšťa. Trasúcim sa hlasom vyznal, že aj jemu Boh odpustil. Preto, aj keď je to preňho nesmierne ťažké, aj on odpúšťa.

Na prvý pohľad bezcitný vrah začal plakať a zrútil sa.

Odpustenie topí ľad. Odpustenie drví skaly. Ježiš svojím odpustením topí a drví naše studené a tvrdé srdce.


Zdieľať: