Keď Jules Verne napísal román Cesta okolo sveta za 80 dní, netušil, akej popularite sa táto myšlienka bude tešiť. Slávne jachtárske preteky o trofej Julesa Verna si dali za cieľ uskutočniť na jachte cestu okolo sveta za čas kratší ako 80 dní.

Vôbec to nie je jednoduchá úloha. Jachtári musia na malej plachetnici odolávať nekonečným búrkam, vlnám, ktoré dosahujú až 15 m a víchriciam s rýchlosťou vetra až 120 km/h. Často plávajú ľadovcovými poliami, kde číhajú ľadové vrchy vysoké ako panelák, ale aj malé kusy ľadu, ktoré sú také ostré, že môžu ľahko rozrezať trup lode a poslať ju ku dnu.

A predsa, posádka francúzskej jachty Commodore Explorer prekonala všetky prekážky a cieľavedomý kapitán Bruno Pyron po 79 dňoch, 6 hodinách, 15 minútach a 56 sekundách priplával späť do prístavu. Cestou okolo sveta prekonali 44 041 kilometrov, na mori strávili bez prestávky 1902 hodín.

Ich rekord však vydržal len rok. Prekonali ho ich priatelia, ktorí oboplávali zemeguľu za 74 dní a 22 hodín.

Oboplávať svet. Aký veľký čin, pri ktorom je nevyhnutná odvaha. Ale aj menšie ciele, ktoré si dávaš každý deň, môžeš dosiahnuť len vtedy, keď sa vyzbrojíš vlastnosťami, ktoré musia mať všetci veľkí moreplavci: vytrvalosť, odvaha, húževnatosť a statočnosť.


Zdieľať: