Eve odstránili hrčku z prsníka. Krátko po operácii povedala sestre, že pohľad na operovaný prsník ju doslova rozčuľuje, pretože sa tým zmenil jeho tvar. Sestra jej povedala: „Rozumiem ti. Keď som bola operovaná, cítila som niečo podobné.“ O svoje pocity sa Eva podelila aj s priateľkou Karin, ktorá jej povedala: „Viem, ako ti je. Máš pocit, že tvoje telo bolo poškvrnené a zneuctené.“ Ale keď sa o svoje pocity podelila s manželom, povedal jej: „Tak požiadaj o plastickú operáciu. Jazva sa odstráni a obnoví sa pôvodný tvar prsníka.“
Evu potešili slová sestry a priateľky, ale to, ako zareagoval jej manžel Marek, ju nepotešilo vôbec, skôr rozčúlilo. Nielen nepočula, čo chcela – že chápe jej pocity, ale – čo je oveľa horšie – zdalo sa jej, že Marek ju nepriamo žiada, aby sa podrobila ďalšej operácii. Ona predsa len chcela vyjadriť, ako veľmi je sklamaná z operácie.
„Už nechcem nijakú ďalšiu operáciu!“ protestovala rezolútne. „Mrzí ma, že sa ti nepáčim, ako po operácii vyzerám.“ To sa zase Mareka veľmi dotklo. „Mňa vôbec netrápi to, ako vyzeráš,“ protestoval. „Je mi to úplne jedno. Hlavne, aby si bola zdravá.“
„Tak prečo si mi povedal, že mám ísť na plastickú operáciu?“
„Pretože ty si povedala, že ťa rozčuľuje, keď sa pozeráš, ako to teraz vyzerá.“
Eve bolo nanič. Marek jej predsa pred operáciou i počas pobytu v nemocnici veľmi pomáhal a povzbudzoval ju. Ako mohla tak vybuchnúť len kvôli tomu, čo povedal? V jeho slovách počula niečo, čo niekde v hĺbke narušilo ich vzťah. Preňho bolo zas celkom samozrejmé, ako zareagoval na jej sťažnosť. Ona však vnímala jeho odpoveď izolovane od svojej sťažnosti. On si myslel, že ju tým upokojí, že sa kvôli jazve nemusí cítiť zle, pretože sa s tým dá niečo urobiť. Ona však v jeho odpovedi počula návrh, že s tým má niečo urobiť. Bol to dôkaz, že aj jemu sa to nepáči a trápi ho to. Okrem toho, zatiaľ čo sa ona chcela uistiť o tom, že cítiť sa zle je v jej situácii celkom normálna vec, jeho odpoveď – že tento problém sa dá celkom ľahko vyriešiť – pre ňu znamenala, že kvôli tomu nemá právo cítiť sa zle.
Marek považoval za svoju povinnosť tento problém vyriešiť, zatiaľ čo Eva jednoducho čakala, že jej pocity pochopí a uzná. V tom je asi základný rozdiel medzi tým, ako vnímajú veci ženy a muži. Ženy sa často potrebujú jednoducho zveriť so svojím problémom a počuť, že im muž rozumie, zatiaľ čo muži majú hneď na každý problém konkrétne riešenie, ktoré chcú čím skôr realizovať. Preto niektorí ľudia hovoria, že muži sú z Marsu, zatiaľ čo ženy sú z Venuše. Možno práve preto sme sa stretli na Zemi, aby sme sa učili spolu žiť!


Zdieľať: