Tento príbeh sa stal počas vojny, keď mnohé veci do domácnosti boli veľmi vzácne alebo sa nedali vôbec zohnať.

Moja mama sa v novinách dočítala, že v jednom obchode budú o dva dni predávať ľanovú posteľnú bielizeň. Rozhodla sa, že za 12 dolárov kúpi dve súpravy. Vymyslela si plán, že príde skôr než obchod otvoria, aby nemusela dlho čakať v rade.

Očividne aj iné ženy si prečítali toto oznámenie a rozhodli sa pre rovnakú stratégiu. Keď tam mama prišla, pred obchodom už stál dlhý rad. Keď o deviatej obchod otvorili, ženy sa vrhli k stolu s posteľnou bielizňou a rýchlo sa zas postavili do radu pred pokladňou na zaplatenie.

Túto príležitosť využili aj vreckoví zlodeji. Davy a natlačené rady im poskytujú vhodnú príležitosť, ako prísť ľahko k peniazom. Tlačenica v obchode a ženy, ktoré sú v strese a myslia na niečo úplne iné, je pre nich ideálne prostredie.

Keď prišla mama na rad, aby zaplatila, siahla do tašky a s hrôzou zistila, že nemá peniaze. Zostala zhrozená. Stále držala v rukách bielizeň a nebola schopná uveriť, že ju okradli a ona si to ani nevšimla. Mama vyhodila všetko z tašky, pretože stále dúfala, že peňaženku prehliadla. Ale peňaženka bola naozaj preč. Našla len obojstrannú peňaženku na mince, v ktorej držala desiatok na jednej strane a na druhej mince, ktoré mala odložené ako dar Bohu. Spolu to bolo vyše 12 dolárov. V tej chvíli jej napadlo, že zaplatí týmito peniazmi a neskôr ich tam vráti. Ale nedokázala sa prinútiť použiť peniaze, ktoré už odložila bokom ako sväté. Nesvoja a zmätená vrátila bielizeň a odišla od pokladne nevediac, čo si počať.

O niekoľko minút predavač našiel jej prázdnu peňaženku odhodenú za radiátorom. Mama nastúpila na autobus a vrátila sa domov. Tento príbeh sa neskončil šťastne, ako to býva inokedy, keď Boh nejakým spôsobom zasiahne. Mama prišla domov bez posteľnej bielizne aj bez peňazí.

Napriek tomuto sklamaniu mama neprestala dôverovať Božím zasľúbeniam a neprestala dávať Bohu dary. Práve naopak, dávala viac. Keď zomrela, v jej taške som našla jej starú obojstrannú peňaženku na mince. Na jednej strane bolo na koži napísané: Desiatok – 10 percent. Na druhej strane mala napísané: Dary – 20 percent.


Zdieľať: