Vo výklade obchodu s klenotmi boli vyložené nádherné šperky. Niektoré mali primeranú cenu, iné boli veľmi drahé. Ale jeden drahokam mal vyššiu cenu než všetky ostatné. Bola to dokonalá perla a taká nádherná, že bola vystavená v samostatnej vitrínke. Ľudia chodili okolo a obdivovali ju. Rozmýšľali, koľko asi môže stáť. Nijaká cenovka totiž pri nej nebola. Väčšina si uvedomovala, že aj tak si ju nemôžu dovoliť kúpiť, preto sa na cenu ani nepýtali. Sem-tam sa však predsa našiel niekto, kto sa opýtal.

Majiteľ obchodu dal vždy rovnakú odpoveď: „Bude vás stáť všetko, čo máte.“ Bola to naozaj vysoká cena. Tí, čo dúfali, že si ju budú môcť odložiť do svojej zbierky drahokamov, odišli sklamaní. Cena bola jednoducho príliš vysoká.

Jedného dňa prechádzal okolo bezdomovec. Pretože bolo nepriaznivé počasie, zašiel do obchodu zohriať sa. Tiež si všimol túto perlu v osobitnej vitrínke a bol ňou fascinovaný. Nemohol od nej odtrhnúť oči. Po chvíli zašiel za majiteľom a spýtal sa ho na cenu. Dostal rovnakú odpoveď ako všetci ostatní: „Bude vás stáť všetko, čo máte.“

Bezdomovec toho veľa nevlastnil, ale aj tak bol šokovaný cenou. Lenže z obchodu hneď neodišiel. Stále pozeral na perlu. Čím viac na ňu hľadel, tým viac ju túžil mať. Napokon prišiel k pultu, vyložil z vrecák všetko, čo ešte mal, potom vyzliekol aj svoj jediný kabát a všetko odovzdal majiteľovi obchodu.

„Beriem ju,“ vyhlásil hrdo.

Zlatník bez najmenšieho zaváhania odomkol vitrínu a podaroval vzácnu perlu jej novému majiteľovi.

Perla, ktorou nás chce Boh obdarovať, je nesmierne krásna a vzácna. Je zaujímavé, že čím viac máme, tým viac nás bude stáť. Ale určite sa to oplatí.


Zdieľať: