Sir Ernest Shackleton podnikol začiatkom 20. storočia viacero výprav do Antarktídy. Na jednej výprave ho postihlo nešťastie. Jeho loď Endurance uviazla medzi ľadovými kryhami, ktoré ju zovreli, celé mesiace unášali a nakoniec úplne rozdrvili. Výprava musel opustiť loď a v záchranných člnoch doveslovali k opustenému ostrovu. Tam im však nikto nemohol pomôcť a spojenie so svetom neexistovalo.

Shakelton nastúpil do záchranného člnu s malou skupinou námorníkov a šestnásť dní sa plavil k ostrovu Južná Georgia. Potom sa brodil po zasnežených horách a razil si cestu tam, kde nijaká nebola. Za silného mrazu dorazil do malej veľrybárskej dediny. Zabezpečil loď a vrátil sa pre svoju posádku. Kvôli zlým ľadovým podmienkam sa mu to však podarilo až na tretí pokus.

Hoci bol preč niekoľko mesiacov, jeho muži sa nikdy nevzdali nádeje. Po návrate sa ich Shackleton spýtal, ako to, že boli pripravení tak rýchlo sa nalodiť. Povedali mu, že každé ráno im veliteľ prikázal: „Chlapci, zbaľte si svoje veci. Kapitán sa môže dnes vrátiť.“ Buďme pripravení, aj náš Kráľ sľúbil, že sa čoskoro vráti.


Zdieľať: