
autor fotografie: Jaroslav Bielik |
Kto nič nerobí, nič nepokazí.
Poučiť sa z chýb
Človek, ktorý nikdy neurobil chybu, nikdy ani nič neurobil. (Kto nič nerobí, nič nepokazí.) O slávnom vynálezcovi Tomášovi Edisonovi ľudia často hovoria ako o géniovi. On sám však o sebe vyhlásil: „Genialita nič neznamená! Dôležitá je vytrvalosť. Moja cesta k úspechu je dláždená neúspechmi!“
Ak sa na celú vec budeme dívať zo správneho uhla pohľadu, neúspech môže byť pre nás veľmi cennou skúsenosťou. Vezmime si napríklad Krištofa Kolumba, ktorý plával do Indie – a objavil Ameriku. Alebo hostinskú Ruth Wakefieldovú, ktorá v 30. rokoch 19. storočia piekla maslové sušienky podľa stovky rokov starého receptu. Pridala do nich kúsky čokolády Nestlé v domnienke, že sa v rúre rozpustia, ale keď sušienky vytiahla, zistila, že namiesto sušienok s čokoládovou polevou upiekla maslové sušienky s kúskami čokolády. Vďaka tomuto omylu uzreli svetlo sveta sušienky, ktoré sa dnes tešia veľmi veľkej obľube.
Žlté lepivé lístočky na poznámky, takzvané Post-it notes, vznikli pri výskume, ktorý robila spoločnosť 3M s cieľom zlepšiť vlastnosti lepiacej pásky. Ďalší zamestnanci firmy 3M sa snažili vyrobiť syntetickú gumu, z ktorej by sa dali vyrábať gumové hadice na privádzanie paliva do lietadiel. Počas výskumu novovyrábaná hmota kvapla na plátené topánky jedného z vedcov a nedala sa odstrániť. Ako tenisky starli, postupne zošediveli – až na miesto, kam dopadli kvapky novej hmoty. Tak vznikol prípravok na ochranu extrémne namáhaných tkanín.
Toto vymenúvanie „náhodných“ objavov môže pokračovať: Alexander Fleming omylom objavil penicilín, Charles Goodyear tak prišiel na spôsob vulkanizácie kaučuku, Wilson Greatbatch vynašiel kardiostimulátor. Všetky tieto objavy boli uskutočnené vďaka chybám.
A podobné je to aj s kresťanským životom. Pretože si Boh praje, aby sme rástli v milosti, nepremení nás naraz a nedá nám hneď všetky potrebné informácie. Necháva nás opakovane robiť chyby a padať.
Keď padneme, máme tendenciu sa duševne trestať. Boh nám však hovorí, že aj keby sme padli sedemkrát (alebo sedemdesiatsedemkrát), môžeme znovu vstať. Jeho milosť nás berie za ruku, dvíha zo zeme a pomáha nám dospieť.
Boh si praje, aby sme sa zo svojich chýb poučili.