Thomas Edison vynašiel mikrofón, fonograf, žiarovku, batériu, magnetofónovú pásku a viac než 1000 ďalších vecí. V decembri 1914 to bol už desiaty rok, čo pracoval na batérii. S jeho finančnými prostriedkami to vyzeralo veľmi biedne.

V ten večer vypukol v miestnosti, kde pracoval, požiar. O niekoľko minút boli všetky zmesi, zlúčeniny, celuloid na záznamy a filmy, ale aj ďalší horľavý tovar v plameňoch. Prišli požiarnici z ôsmich blízkych miest, no žiara a horúčava bola taká silná a tlak vody taký slabý, že snaha uhasiť plamene bola zbytočná. Zhorelo všetko. Edison mal vtedy 67 rokov. Mnohí rozmýšľali, ako túto nešťastnú situáciu zvládne, pretože spôsobená škoda prevyšovala sumu dvoch miliónov dolárov. Budova bola síce poistená, ale len na 238 000 dolárov.

Vynálezcov 24-ročný syn Charles po nešťastí zúfalo hľadal otca. Nakoniec ho našiel, ako celkom pokojne pozoruje oheň. Jeho tvár odrážala žiaru ohňa a s jeho bielymi vlasmi sa pohrával vietor.

„Veľmi ma mrzelo, čo sa mu stalo,“ povedal Charles. „Edison mal vtedy 67 rokov. Už to nebol mladý muž, ktorý mal život pred sebou. Jeho celoživotné dielo zničil oheň. Keď ma vtedy uvidel, skríkol: ´Charles, kde je tvoja mama?´ Keď som mu povedal, že neviem, povedal mi: ´Rýchlo ju nájdi a priveď sem. Kým bude žiť, už nikdy neuvidí niečo podobné.´“

Na druhé ráno Edison pozrel na ruiny a povedal: „Aj takéto nešťastie má veľkú cenu. Zhoreli všetky naše chyby a omyly. Vďaka Bohu môžeme začať odznova.“ Tri týždne po tomto požiari Edison oznámil zostrojenie prvého fonografu.


Zdieľať: