Oseola McCartyová, ktorá má 87 rokov, robila celý život to isté – prala.

Teraz sa vďaka tomu stala známa – vlastne vďaka tomu, čo urobila so 150 000 dolármi, ktoré nasporila za pranie špinavej bielizne bohatým bankárom a obchodníkom vo svojom rodnom meste. Za jedno pranie zarobila 50 centov. Keď sa konečne rozhodla prestať prať na svojej staromódnej práčke, ktorú vždy uprednostňovala pred novými automatickými práčkami, táto pani sa rozhodla spýtať sa v banke, koľko peňazí má vlastne na účte.

Suma, ktorú počula ju ohromila. Začala rozmýšľať: „Mám viac, ako potrebujem. To, čo som si ušetrila, si so sebou do hrobu neodnesiem. Preto si myslím, že bude najlepšie, keď to dám deťom na vzdelanie.“

Riaditelia škôl, ktorým svoje peniaze darovala, boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že táto stará, slobodná pani, ktorá celý život pracovala ako práčka, chce zaplatiť niektorým africko-americkým deťom návštevu školy.

Pani McCartyová si každé ráno číta z Biblie a každý večer sa modlí. Hovorí, že takýmto spôsobom chce jednoducho vyjadriť vďačnosť za možnosť pomôcť iným získať, čo ona stratila – v šiestej triede totiž musela nechať školu, aby sa mohla starať o chorého člena rodiny a pomáhať mame s praním.

„Dávať je oveľa väčšie požehnanie ako prijímať,“ povedala novinárom, keď sa jej pýtali, prečo nasporené peniaze nepoužila pre seba. „Verte, vyskúšala som to.“


Zdieľať: