Vynález lietadla bratmi Wrightovcami spôsobil vo svete skutočnú revolúciu. Konštruktéri vyrábali stále väčšie, rýchlejšie a dokonalejšie stroje. Napriek tomuto rýchlemu vývoju boli prvé lietadlá nemotorné, hlučné a nedávali pocit slobody. Túžba po zážitku z voľného pádu viedla k rozvoju parašutizmu. Ten najsilnejší zážitok parašutisti prežívajú, kým sa im otvorí padák. Niektorí nadšenci dokonca súťažia v rôznych akrobatických kúskoch vo vzduchu. Skupiny parašutistov sa vo vzduchu pochytajú a počas voľného pádu vytvárajú rôzne obrazce. Treba však pripomenúť, že na to majú len desiatky sekúnd, pretože zem sa pri voľnom páde približuje veľmi rýchlo…

Iný šport sa zase nazýva sky surfing. Títo nadšenci si na nohy pripnú dosku podobnú snowboardu a počas voľného pádu robia rôzne piruety, otočky a premety. A aby to bolo zaujímavejšie, letí s nimi partner, ktorý má na prilbe kameru a všetko sníma. Najdôležitejšie však je nenechať sa uniesť vzrušením z voľného pádu a včas si otvoriť padák!

Aj v živote môžeme mať niekedy pocit, že pád je skutočne vzrušujúci a neopísateľne krásny zážitok. Ale pozor! Nezabudnite včas otvoriť padák. Inak sa to môže skončiť tragicky.


Zdieľať: