Večerné spravodajstvo prinieslo správu, že nás opustil Fred Hale, najstarší muž sveta. Zomrel v spánku v nemocnici, kde sa liečil na zápal pľúc. Do jeho 114. narodenín ostávalo už len dvanásť dní.

Fred Hale odišiel do dôchodku pred päťdesiatimi rokmi. Dovtedy pracoval pre železnice. Podľa slov jeho vnuka Freda Halea III. rád pracoval v záhrade, zaváral ovocie a zeleninu a vyrábal domáci mušt.

Neuveriteľné. Žil počas troch storočí a to dvadsiate prežil od začiatku do konca. Keď sa narodil, bolo na americkej vlajke len štyridsaťtri hviezd. Zažil obe svetové vojny, vzostup a pád komunizmu, úpadok Britského impéria, studenú vojnu.

A roky plynuli. Hale sústavne poznával nové veci. Keď mal päťdesiatdeväť rokov, letel do Japonska navštíviť svojho vnuka, ktorý slúžil v americkom námorníctve. Na spiatočnej ceste sa zastavil na Havaji a vyskúšal, aké je to spať v ubytovni. Vo svojich sto troch rokoch bol ešte stále sebestačný, dokonca sám zhadzoval sneh zo strechy. Vo svojom rodnom Maine žil až do svojich stodeviatich rokov, potom sa presťahoval bližšie k synovi Fredovi, ktorý má teraz osemdesiat. Okrem toho sa dostal do Guinessovej knihy rekordov ako najstarší šofér na svete. Vo svojich sto ôsmich rokoch vyjadril svoju nespokojnosť so šoférmi, ktorý podľa neho jazdili veľmi pomaly.

Fred prežil svoju ženu a tri zo svojich piatich detí. Mal deväť vnúčat, deväť pravnúčat a jedenásť prapravnúčat.

Rád by som toho muža poznal osobne. Zo správ sa o ňom nedá veľa dozvedieť – len samé všeobecné veci. Zaujímalo by ma, aký bol jeho život. Akú životnú filozofiu vyznával. Dospel k nejakému poznaniu, o ktoré by nás mohol obohatiť? Z toho, čo sa o ňom písalo v rôznych novinách a časopisoch, som usúdil, že žil jednoducho a radostne. Bol aktívny. Až do svojej smrti rád poznával nové veci. Bol silnou osobnosťou. Udržiaval hlboké vzťahy s členmi svojej rodiny.

O jednej oblasti Haleovho života sa však vôbec nehovorí – o jeho vzťahu k Bohu. Tejto téme sa dnes novinári zámerne vyhýbajú. Treba poznamenať, že bez Ježiša, nášho Spasiteľa a Pána, by ani taký dlhý život nenaplnil ten pravý zmysel.


Zdieľať: