Takmer všetci poznáme príbeh o rezignácii Richada Nixona. Len málokto však vie o jeho rehabilitácii.

Stalo sa to na Vianoce v roku 1977, keď senátor Hubert H. Humphrey prišiel domov do Minneapolisu v Minnesote. Jeho jedinečná politická kariéra a jeho život sa chýlili ku koncu, mal rakovinu v pokročilom štádiu.

V predtuche smrti začal senátor obvolávať všetkých svojich priateľov a spolupracovníkov z rôznych kútov sveta. Predstieral, že im volá len preto, aby im zaželal pekné sviatky, ale všetci vedeli, že sa s nimi chce takto rozlúčiť.

Svojmu protivníkovi Richardovi Nixonovi sa dovolal na Štedrý deň a dozvedel sa od neho, že je v depresii, chorý a sám.

Humphrey nemal z rozhovoru s Nixonom dobrý pocit, preto bývalému prezidentovi – mužovi, ktorý ho v roku 1968 tvrdo porazil vo voľbách – zavolal znovu.

Povedal mu, že ho pozýva na svoj pohreb do Washingtonu a že by bol rád, keby sa Nixon postavil na čestné miesto pre bývalých prezidentov.

Nixon s hanbou rezignoval na post prezidenta a vo Washingtone sa odvtedy neukázal. Humphrey vycítil, že Nixon je naozaj v hlbokej depresii, preto sa mu snažil dať zámienku, aby sa vrátil do hlavného mesta.

O tri týždne Humphrey zomrel. Na záver smútočného obradu zhromaždený dav vydýchol prekvapením, keď na čestnom mieste vedľa truhly prikrytej štátnou vlajkou zbadal Richarda Nixona.

Tak sa začala Nixonova rehabilitácia. Bol to dar milosti, ktorý bývalý prezident dostal od umierajúceho muža.


Zdieľať: