Už ste počuli o robotovi Smradliakovi? Je to veľmi nedokonalý robot, vyrobený z lacných novodurových trubíc. Meno Smradliak dostal preto, lebo lepidlo, ktoré ho drží pokope, silno zapácha.

Kancelária námorného výskumu Spojených štátov a NASA zorganizovali preteky robotov pod vodou, takzvané „Preteky moderných námorných technológií“. Smradliak sa na nich zúčastnil, aj keď doň nikto nevkladal veľké nádeje. Musel zápoliť proti zariadeniu z Massatchusettského inštitútu technológií, ktoré bolo vyrobené dvanástimi inžiniermi a študentmi informatiky.

Smradliak stál len 800 dolárov a bol financovaný z vlastných zdrojov svojich tvorcov. Vyrobili ho štyria dospievajúci chlapci vo vyťahaných nohaviciach a teniskách, ktorí študovali na strednej škole vo Phenixe. Všetci štyria boli nelegálni imigranti z Mexika. Do súťaže sa prihlásili na podnet niektorých učiteľov, ktorí sľúbili, že im budú pomáhať. Vyrobili Smradliaka a vyrazili do Kalifornie, kde sa konali preteky.

Keď štvorica uvidela robota, ktorého do súťaže prihlásila MIT, najprestížnejšia americká technická škola, zmocnil sa ich strach. Stalo sa však niečo nečakané – súťaž nakoniec vyhral Smradliak. Dokázal to, čo robot z MIT nebol schopný – nasať v trojmetrovej hĺbke vodu.

Prečo sa mi tento príbeh páči? Pretože mám rád príbehy o outsideroch, ktorí nakoniec zvíťazia. Z toho istého dôvodu mám rád aj príbeh o Dávidovi a obrovi Goliášovi. Je veľmi dramatický: mládenček sa bez zbrane pustí do boja s obrom, ktorý má na sebe brnenie a v ruke obrovský meč. Podľa mňa je to jeden z najlepších biblických príbehov o outsideroch, ktorými sa Biblia len tak hemží. Je to tým, že je to kniha o milosti – moci, ktorá z obyčajných mužov a žien robí hrdinov.


Zdieľať: